Идеята за окрупняване на вузовете от 38 на 19 разбуни академичните среди

От МОН потвърдиха, че обмислят варианти за обединяване на някои висши училище, но не в такъв мащаб

Обратно в новината

Коментари - Идеята за окрупняване на вузовете от 38 на 19 разбуни академичните среди | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Всяка акция по редукция на ужасно раздутите т.н. университети у нас е засъсняла... Даже много е закъсняла... Отдавна трябваше да се спре тази инвазия на ненужни ВУЗ, с измислени факултети, надути специалности и полуграмотни доценти и професори..., които се възпроизвеждат в умопомрачителен брой, за рекорд на Гинес. А нивото им е изключително ниско! Всеки от нас познава поне няколко от тези изкуствено хабилитирани недоучени персони, които едно средно дълго изречение без грешки не могат да напишат...

Съсипаха я тая държава .. ще ни управляват само промити мозъци от Харвард, Оксфорд и Сорбоната

МОН - Всяка глупост оправяме най-малко с две нови - по-големи. Всички висши учебни заведения се разраснаха, огромен сграден фонд, огромна лакома администрация, нископлатен и немотивиран академичен състав, при нищожен брой студенти. Колкото по-голям е ВУЗът, толкова повече бакиите. И ББ - "спасител" с подхвърляне на суми от джипката - само на някои, естествено. ---- Анализ на издръжката на всяко висше учебно заведение трябва, преместване на студентските кампуси в малките градове с изградена академична структура - Търново, Свищов, Благоевград, ... София и Варна са претоварени, а студентските градчета са се превърнали в крими-зони. А и малките академични градчета ще загинат, ако им отнемат вузовете. Вържете министъра на образованието, не е за неговото "високо" академично ниво тази работа.

Вузове много , образование никакво. Здравеопазването, образованието , МВР и МНО трябва дя се върнат на нивото от преди 1989г. по времето на Н Р Б. В противен случай се самоунищожаваме и ще изчезнем като нация и народ.

Качеството на образованието дори може да се повиши, защото ще останат професори и доценти, които са добри в своята област. Може да се въведат изпити или друг вид атестация, за да се махнат тези, които са там по някакви неведоми пътища. Ще се спести от издръжка на административно звено, от заплати, разходи за сгради, режийни разноски и др. И може би и студентите ще получават по-добро обучение.

Юридически факултети в страната - София - 3, Благоевград - 1, Велико Търново - 1, Пловдив - 1, Варна - 1, Бургас - 1, Русе - 1, може да има и още един два филеАла тук и там по някоИ села и паланки. И така, близо 10 юридически факултета за страна с има-няма 6 милионно население.

Естествено,че ще разбуни духовете. Нали значи някои да останат без работа.Сигурно пак няма да са най безполезните, а тези които най малко се слагат на шефовете,ноо .....т.нар. ни висше образование е кочина от отдавана. Не магаре, а медуза да вържеш, ще го изкара и ще вземе диплома.

На комунделите им дай на укропняват. Старата им любов .

Ако това ни е новото на "академиците", жална ни майка! Пфу!

С този прираст и умствен капацитет на идните поколения, по-добре разпускайте унитата и стройте старчески домове...

Лошо е да си ограничен и да искаш да се правиш на министър, като кандидат за декан му биха шута в ХФ, сега взел да става проводник на абсурдни идеи, Всяка реорганизация води към влошаване, справка - последните 30 години.

Просто трябва да се дотират само специалности, които са важни за държавата, т.е. трябват X инжинера, Y учителя, Z доктора и т.н. Всичко останало да отива в частния сектор и ако имат бизнес логика ще оцелеят. Тези от частните, които искат да има акредитация, т.е. да издават признати дипломи за бакалаври и магистри да имат ясни критерии как става това. Останалите да са като частните школи - водят курсове, за които им се плащат и после издават диплома за завършен курс и евентуално взет изпит. Доколко работодателите ще признават тези дипломи си е тяхно решение. Сегашното положение е тотално абсурдно и ако продължава и в бъдеще нивото на образованието ще продължи да пада и който иска смислено образование ще ходи в чужбина.

Вузовете притежават огромен сграден фонд, който е непосилно да се издържа и неоправдано . Трябва да се насърчат ВУЗовете да се освободят от излишната собствуност, от излишните чиновници за да имат средства за издръжка на учебния процес - заплати на преподаватели, оборудване и консумативи за лабораториите, обмен на студенти с чужди вузове. При тази демографска криза най-трудно е да влезеш в детска ясла и детска градина, мястото на всяко бебе във ВУЗ е абсолютно гарантирано, при успех 2+.

Знаеш незнаеш важно е да си от Харвард- или от Симеоново

Kalin

Факт е че имаме повече Университети и техни филиали отколкото имаме желаещи да са студенти.Затова и няма никакви критерии за прием в тях.Който поиска го приемат и додндуркат до диплома а дали става или нестава е все тая.Така че няма лошо да ги намалят и дигнат критериите за прием в тях.Държавата да отпуска пари само на такави убечни заведения.не виждам защо някой да е против такова решение.Все пак искаме качествено образование а не количество некадърни специалисти и вишисти!

Ами как ще стане, като всеки ВУЗ си определя сам правилата за прием ?

Много добра идея. Не може на 6 милиона население да има 60 университета и в резултат на това висшето образование сега да дава по-малко знания отколкото средното преди 30 години. За нуждите на България СУ, ПУ, УНСС, ТУ и специализираните академии по медицина, строителство, актьорско майсторство и военно дело са напълно достатъчни.

Ами точно СУ е еталон на хаоса, УНСС - Утре Носете Съответната Сума, студентски град - крими зона. България трябва да се спасява. Малките стари академични градчета трябва да се подкрепят и да станат академични центрове - имат инфраструктурата и ще оживеят. А София и Варна ще се разтоварят и дишат малко по-леко.

Айде дойде до гъзовете на професорите и студентите промяната. Сега като се затлачат нещата в административен хаос, ще цъфнат и ще вържат

Дали са 30, 50 или 5 няма голямо значение, когато критериите за влизане и излизане (успешно) от ВУЗовете са драматично ниски , а нивото на обучение е от преди 40г ....

Kalin

Преди 40 години имаше и ниво и високи критерии за ставане на студент.така че глупости пишеш!

ще закривате. Още открийте. Във всяко село университет. И без това селата сега си имат стадиони и спортни зали, сега остава и с по един университет да се сдобият. Майтапът настрана. Това отдавна трябваше да се случи. Сливане, обединяване, а някои си плачат и за закриване. На първо място сороспийските такива.

Да запълнят бройките Правят по олимнайсе класирания Преподаватели хвърчат из цялата страна , от университет към друг Добре че е Ковида и онлайн преподаването Та малко отмориха Естествено че са много И държавната поръчка е много за повечето спецялности

Това обединение трябва да става по взаимно желание на вузовете, съгласно закона за висшето образование, и по регионален принцип. Русенски, Търновски, Варненски университет. Такава дивотия като национален медицински университет с филиали в цялата страна няма в ЕС! Министъра да обясни мотивите си, какво стои зад тях. Да побългаряване, както тъпотията със зеления български сертификат.

Има филиали из цялата страна? У секо село университет, най малко филиал Аре нема нужда

Грешн посока. Просто държавата трябва да дава пари на няколко училища - останалите ак оса добри да си се издържат. И да набляга на по-малки градчета. СУ е ясен - това ни е водещото училище. Но такива, като НБУ, библиотеката, Благоевград, Шумен,УНСС, Варна икономиката - вън! Да се оправят.

Е, как решихте, че Софийският университет е водещ... След като има толкова скандали напоследък за корупция и какво ли не! Вярно, че е пълно с педести, може би това е вашият критерий за водене...

Не е водещ ако се сравнява с европейските, но просто с това разполагаме. Или казваш печатниците в Благоевград, Търново и Шумен са по-водещи?

Наистина ОМГ! Еталон на хаоса! Куче влачи, диря няма. Но червените тоги са величествени. Платеното участие в рейтингуването, със стъкмени данни, щото истински нямат изобщо. Ако наистина е позициониран на това мяста, то ще е върховна случайност.

... феодалните старци!