Английският няма да е общ език за Евросъюза
Европейската комисия не подкрепя идеята английският да се превърне в общ език на Европейския съюз. Тя подкрепя езиковото многообразие в съюза.
Обратно в новинатаКоментари - Английският няма да е общ език за Евросъюза | Днес.dir.bg
Коментари
Аз смятам английският език за много станен едно говориш друго пишеш трето мислиш. Този който е измислил английският език може би е недовиждал едно си е казвал а друго пишел. Според мен световният език трябва да е максимално опростен....
Защо се заблуждаваме? Английският език отдавна се е превърнал не само в общоевропейски, но и в световен език. Ако знаеш английски, ще се оправиш във всяка една държава по света. Същото не можем да кажем за нито един друг език. Напъните на ЕС за езиковото многообразие са част от усилията да се запази богатата култура на Стария континент. Езиците трябва да ги разглеждаме като част от културата - както сградите, фолклора, традиционните храни и т.н.
почнах да уча руски но не мога да напиша в на руски google www.com ,някои може ли да ме светне?винаги излиза gogol ввв.цом и не става.
Започвам да си мисля че ЕС е една напълно ненужна институция. Бизнеса ама хич го не брига на какъв език ще кореспондира,ако ще да е на мозабикски диалект от най-забутаното племе,истината е че универсалният език се използва много повече в бизнеса отколкото в ежедневието а щом парите се въртят няма значение дали говориш 5,10 или 15 езика или пък мълчиш като риба. Тия да вземат да се захванат с по-сериозни проблеми а не да се занимават с дребни заигравки,още повече че ако някой иска да иде в страната Х ще се постарае да понаучи тамошният език,колкото да се оправи.
ЕС е не само ненужна институция - това е престъпна институция, която за радост ще се разпадне съвсем скоро.
Тия комплексари, пъпчивите набрали кураж да искат. Куража им идва от американците. Иначе нищо не са направили сами, все някой трябва да им помага. Преди време дочух, че германските младежи затъпявали- направено проучване. И за нашите младежи говорим същото. Кое е общото? Общото е изучаването на английския език. Прос език. Самите англичани говорят старофренски. Но нали са глухи и тъпи преиначават думите. Който си пълни главата с английски рано или късно затъпявя. Вижте как говорят нашите управници, дошли от американски или английски компании. Ъкат, търсят думите. Това е така защото мислят на английски. Не може света да се движи към примитивното.
По тази логика ти би трябвало дълги години да си изучавал английски и да го знаеш много добре
Абсолютно правилно. Германците ако могат и името си ще кажат на английски. Без да осъзнават, че именно те са най-мощната икономика в Европа и че с тях трябва да се съобразяват, не обратното. За жалост овчата им психика е подчинена на чуждопоклонничеството още от войната. Поне те имат обаче все още какво да губят, докато при нас нещата са трагични. В това отношение шапка им свалям на французите. Ако ще и едно кафе да си поръчаш на език, различен от френския, няма как да не ти теглят една на ум.
Това с английският език е много забавно. Навремето работех в английска фирма и англичаните не смееха да си говорят нищо различно от работа пред нас, защото ги разбирахме перфектно. Те друг език не учат, защото им е под достойнството на колонизатори. Докато ние ако искахме да си кажем нещо отстрани, което дори да ни чуят да не го разберат, минавахме на български език. Много им бъркаше в здравето, тази ситуация. Така че знаенето на езици е много стратегически важно!
Това е много комична ситуация, защото положението беше същото и в системата на СИВ-т.е. бившия соц.лагер. За официален беше обявен руския, защото руснаците друг не знаеха. Същото важеше и за румънци и унгарци. В смятащите се за славянски държави-България, Чехословакия и Полша се учеше руски и криво-ляво се говореше. Много интересно беше положението в ГДР. Германците демонстративно отказваха да говорят на руски и надписи на руски се слагаха само където имаше руски войски. Всички указателни табелки бяха само на немски, а всички забранителни от сорта на "Пазете чистота", "Пазете тишина" и "Не плюйте на улицата" на български.
Без съзнаваш, с този коментар признаваш, че не си достатъчно интелигентен да изучаваш англ. език. За такива специалисти като теб най-подходящ е турският.
Първо: Турският език е много по-сложен за изучаване от английския. Това, че ти си нямаш понятие не променя нещата. Второ: Ако знаех добре турски, сега щях да изкарвам поне двойно повече. Факт, за който отдавна съжалявам. Трето: Заради дървени философи като тебе цялата ни образователна система е на това дередже.
Без съзнаваш, с този коментар признаваш, че не си достатъчно интелигентен да изучаваш англ. език. За такива специалисти като теб най-подходящ е турският.
Уча английски от близо 10 години,испански от 3,а и руски съм учила близо 3 години :)
Дано да е така. За всеки случай: отиди в Йоркшир за 1-2 месеца и ако разбираш 10% от това, което ти говорят, значи си доста близо. Впрочем това понятие "перфектно" е смешно. За да владееш един език горе-долу добре ти трябва поне 4-5 години постоянен живот в съответната страна. Всичко останало е шменти-капели, както казва един наш велик ум, с чиято помощ след 2-3 години Йоркширци ще могат да се сравняват по икономическа мощ само с някои бедни капански региони в Разградско.
те рижавите пъпчивци от мъглявината Лондон нали са свигнали по гювеча та и сега ...ама умре териерът вече...Германи и Франция плащат - пък да се говори компилация от френски и немски ? де дават тъй без пари....няма вече гювеч...нещо по ми докарва китайски скоро да се учи ама нейсе....че си е-ало положението трудн аистория....
Ами хич и няма да сбъркаш, ако научиш китайски. Познавам двама търговски представители, владеещи езика. И на двамата портфейлите са им по-дебели от шкембетата. Изобщо, заговориш ли един човек на родния му език значи най-малкото да проявиш уважение към страната и културата му. А това отваря много врати, особено в бизнес отношенията.
Унгарците определено имат проблеми със себе си -т.е. страдат от някакво душевно утежнение и комплекс. Няма друга страна в света, която така да парадира и да не зачита межд. езици или пък тези на другите народи. През тази държава межд. път от Пекин за Лондон, страната е член на ЕС, а никой не може да я задължи да изписва на на друг език, освен на унгарски, думи като хотел и всички останали, приети от останалите държави , без значение какъв е нац. им език.
Аре нема нужда. Унгарците са народ за уважение, не си дават задниците на никой, във всеки случай не както ние го правим, и то с кеф.
Аз съм на 17 и знам перфектно английски език,испански език,а също така владея и руски доста добре!Но нека това да не звучи самохвално,защото се изисква доста учене и време за да се справиш с толкова много материал!
Друже, опитал си се да кажеш нещо, но не се е получило, както го милиш. Разбира се, че трябва да има езиково многообразие, но англ. език (иска ли се някоме, или не - напр. като французите) е предизвестен да бъде бъдещият световен език. Всъщност той и в момента се утвръждава като такъв. И това не е политическо и ли някакво друго желание на англоговорящите страни, а произтича от самата същност на този език в неговия съвременен вариант. Във всяка значима межд. сфера - където и да погледнеш, англ. е утвърден като основно средство за комуникация и утвърждаване на стандарти. Не става ясно какво лошо виждате в това и какво друго предлагате!
ти май френд си голям смешник еле пък за бъдещ световен...ха ха я се прегледай докато още има добри психиатри англоезични...че скоро не се знае знае ли се...)))) с Шанхайски привет твой чичка Ху_)))))
"Утвърден" е поради многото колонии на Британската империя, а не поради добри качества на езика.
Привет друже. Очевидно не сте информиран прятелю. Голямо доказателство за това, че НЕ Е утвърден е самия Европейски съюз. В Брюксел никой не счита този език за еднствен и неповторим. Погледни и документите на Евро съюза. А защо не се разходиш (поне чрез Интернет) из съдилищата на Евразия ? Айде да оставим Европа - какво е на английски из Латинска Америка ?! Ами в китайско и Японско ?! А в Руската губерния ?!
Английският се е наложил от самосебе си, естествено, а не с директива на разни измислени комисари. Европа продължава да проявява клаустрофобията си без да мисли, че извън Европа това е най-разпространеният език в бизнеса и туризма.
от самосебе си а ей тъй гаче ли с корабчета оръдийца и това онова..., пък сипаите горките дето не говорели английски знаем какво се е случило с тях, ама вие там " в елитните" английски училища гаче ли не ги учите тия работи...то да миеш кенефи в Лондон история не се иска нали ????
Не виждам защо обиждаш човека, само заради това, че си има мнение по въпроса. По всяка вероятност човекът си има съвсем друго образование и чуждият език е допълнителен аксесоар в проф. му квалификация, както на всички нас. Всеки път когато прочета предположение, че българите в чужбина мият чинии или тоалетни си мисля, че въпросният човек наистине не умее да прави нищо друго. Стига вече с тази злоба, е...и нацията сме смотана - все се караме, все се обиждаме.........
В различни периоди различни нации са били водещи в различни области и по този начин техният език е получавал широко разпространение за момента. Така е било с френският и италианският в периода на Ренесанса, с немският при навлизането на машините и сега с английският вследствие на масовото използване на компютрите, поп-културата и глобализацията на икономиката и търговията. Ти коя история си учил?
Разбира се! Ако има един език по-трудно ще се дискриминира и тогава как великите германци, французи, италиянци, англичани и т.н. ще се различават от източноевропейското простолюдие.
Време е да бъде развенчана една от големите заблуди, които има в България и в някой от бившите соц.страни - а именно за универсалността на английския език осбоено в Европа. АНГЛИЙСКИЯТ ЕЗИК ОПРЕДЕЛЕНО НЕ Е ЕИЗКЪТ НА ЕВРОПА. Има много и очевидни планини от доказателства за това. Най-простия пример - пребройте английско-езичните телевизионни канали излъчвани в Европа. Ако нямата "роторен" сателитен приемник вижте списъка на станциите през Интернет. Аз имам такъв приемник, с който хващам (вкл.отварям) над 8000 програми от 13 спътника - от тях "английските" са под 10%. По същия начин ако пътувате из Европа (аз го правя сравнително често) ще видите, че на повечето места не можете да "се обслужите" с английския в повечето житейски и битови ситуации. Да приемем за някакъв критерий ползването на английски от редовите полицаи по улиците. В Германия, Италия, Испания, Белгия, частично Франция, Австрия, Сърбия, Хърватско, Унгария и др. полицаите и населението твърдо не знаят дума английски. В транснационалните компании има места където се опитва налагането на английски език за "висшия мениджъмнт". Ако това обаче се натрапи масово на служителите в държави като Франция, Италия и Германия има жестоки наказания и формиране на обществено мнение срещу тези компании. Никъде в Европейска държава няма надписване на улици, магазини, заведения и реклами на английски език както това става в България през последните години. Много са интересни и смешни българските "дюпита" заминаващи с речников запас от 5000 думи английски за Европарламента (или комисията) и вдигащи там скандали, че не могат да бъдат обслжужени/разбрани защото на тези места английско говорящите са не повече от 20% ! ПЪРВИЯТ (НАЙГОРНИЯТ) НАДПИС НА ВХОДА НА ЕВРОПАРЛАМЕНТА Е НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ! Много са ми интересни и хората които "владеят" английски или друг език. Никой от нас не владее нищо подобно. Човешките езици се развиват като общо творение на различни човешки общности и като такива се владеят от само от Господ. Обиконовено "влдеещи" езици са хора формирали мироглед и начин на изразяване от съвременните "нови" не-български телевизии (като бТВ). Баща ми има речников запас от над 35000 думи от 8 различни езика и никога не съм го чул да казва, че "владее" 8 езика, въпреки че прави с лекота синонимни преводи независимо от кой в кой език от тези осем. Аз като "прост инженер" ползвам само четири. Последните неща ги споменавам, за да не бъда обявен за "комунистически" и "застоен" некъдърник незнаещ нищо и поради това мразещ всичко.
даваш много примери и привидно изглеждаш много убедителен в това което пишеш, обаче изобщо не си, поради следните факти: 1. ок, англииският не е езика на европа, и всущност европа нияма единен език, просто защото не иска да има. в това нияма нищо лошо, обаче езикут е важна споика на една могуща федерална или поне цон-федерална супердурява. "европа" иска да е такава дурява, но обективно не може и никога нияма да може и да буде това което са уса примерно (такув тип дурява). по естествени и исторически причини. 2. в посочените от теб страни спокоино можеш да се оправиш на англииски като турист винаги, можеш да будеш сигурен! колкото и малко полицаи и чиновници според теб да го знаият! ето ти пример: в белгя винаги сум предпочитал да говория на англииски вув фламандската и част. макар че фламандците знаият, или поне разбират френски, а аз сущо обичам френския и го ползувам доста добре, по какувто и критерии да решиш да ме изпитваш (не пиша "владеия", че ще вземеш да се жядосаш ...). 3. оставияики настрана смешния шовинизум на французите (които всущност стоият зад този пореден жялов "европеиски" езиков проблем ...), мога да те уверия че всички големи световни компании наистина изискват англииски от повечето си кадри, а не само от т. нар. висш манагемент! хората на бизнеса и пазара ползуват логика и факти, а не емоции и бумаги за разлика от импотентните евро-бюрокрацхета. а логиката е че англииският език се е наложил естествено като пурвостепенен език за комуникация и в науката, и в бизнеса. китаиците които в недалечно будеще може би ще станат пурва световна икономическа сила, ниямат подобни комплекси и проблеми например, защото са наистина една много практична, мудра и много велика нация! не че не си дурят на китаиския разбира се, дурят даже много! ето ти още един пример: жена ми работи в голияма дивизия на сиеменс в уса. може да се кажеш че е висококвалифициран експерт, но не е висш манагер. както на мероприятията и в америца, така и при командировки в германя всички пез изключение ползуват отлично и само англииски и всичката служебна (поне офицялна) информация е на англииски, или поне и на немски и на англииски! младите германци - примерно стаянтите сущо ползуват (ок, не владеият ...) чудесно англииски. ок, за секретарките, за охраната и разни примерно профсаюзни дембели не се изисква англииски, сугласен сум ... *Съобщението е транслитерирано от системата. Моля, пишете на кирилица.
Млад човек сте, за съжаление силно заблуден относно принципите и механизмите които движат съвременния свят. На младежта трябва да се прощава... Иначе от далече личи субкултурните рефлекси (ценности няма има само рефлекси с цел оцеляване) които са ви инкорпорирали (заложили като чип в главата). Такъв е "софтуера" за псевдо-интилигенти-безбожници- рационали от тъй-наречените "млади демокрации" чието население е предвиждано (но няма да стане) да изчезне поради глупостта си. Знам, че това което написах ви дразни, защото е истина и е в силен разрез с разбиранията ви за "неизбежност". Разсъжденията за Сименс са жалки. Бил съм ръководител на голямо подразделение в тази фирма в Германия и НОрвегия повече от 7 години и моето момче ти и представа си нямаш какви са разбиранията там и защо искат английски на младежите от дълбокия прованс. И два въпроса: 1. Забрави ли да разпознаваш кирилица. Единствиния си който се "изхожда" на маймуница 2. Дали не си щатен/щатна клакьор към някоя колонизационна фондация (може и да не се възприемаш за такъв). Ако не разбираш всичко написано от мен не се притеснявай, не е лесно за индивиди като теб ...
Тази цялата работа с езиците е една голяма недомислица и национализмът още повече влошава нещата. Представете си ако цял свят говореше един език колко по-лесно щяха да се случват нещата. А кой ще е езикът - ми при положение, че английския се е наложил като световен и кажи речи почти всеки го знае не виждам смисъл да не се използва и да не се определи като световен. Честно хич не се радвам, че знам български. По-добре щеше да е ако говорих английски.
Уважаеми Анонимен. Добре, че нещата са уредени не от теб от Господ. Тесногръдата и посредствена псевдо-рационална оценка не издържа дори по твоите критерии. Англисйкият език НЕ Е езикът който се говори от най-много хора по света и НЕ Е най-използван език в зависимост от територията (площта)
Ако в някоя държава масово се говорят "чужди" езици, то това със сигурност трябва да е Швейцария. Особено що се отнася до учениците и студентите. В тази страна изобщо не са изключение хората, които говорят поне няколко от тези езици: френски, немски (книжовен), английски, италиански, рето-романски и швицер дюч (местния диалект на немския).
Спрял един чужденец до двойка полицаи да го упътят нещо. Заговорил на английски - недоумение. Питал ги за френски - също. Немски? Не-е ... Измърморил нещо ядосано на майчин език и отпътувал. "Е-ех, рекъл единият полицай, - колко е хубаво да знаеш чужди езици ...". "Да бе, - рекъл другият - този като знаеше толкова много езици, оправи ли се?"
че ако се намираш дори на най-екзотичното място в света (по-известно като "на кучето в зад..ка" ), шанса ти де се разбереш с някого е най-голям с английския (разбирай индийската версия на английски с елементи на "джайф"). Оттук-нататък, цялата тази статия си е една недомислица, щото такова е и самото проучване! Нуждата от езика е според зора ( няма да забравя как си спретнахме едно форумче на руски за преди време за програмиране на джавица за телефончета и колко се молеха англоезичниците да пишем на английски , "но не нам дурные вещи"). В Холандия обаче се говорят от самосебе си 2-3 езика (уж и преди да се хапнат прословутите кексчета ), така че, ако причислим македонски и северозападен български, спокойно сме ги надсвирили. За Унгария - не знам! То с техния език наистина трябва да научиш още един, щото щом излезеш от там става много лошо :-) (стига да не си в Трансилвания) Аз викам, че е най-добре да се захванем със швейцарски ... та белким прокопсаме :-). Сами разбирате, че това, последното, показва, че проблема не е в езиците, а кой, кога и къде ги говори! И какво казва де !
тъи тъи а в тези другите не англииски/уса/австралииски компании на какав език говорят ? всички големи международни компании с мултинацяонални екипи говорят на англииски. таи че лошо е ако не знаеш англииски. естествено всекки друг език е в плюс за всеки
''близо 80 на сто от българчетата могат да се похвалят с познания по няколко чужди езика.'' 80% от българчетата са неграмотни и не знаят българския, а какво ли остава за владеене на чужди езици?
ако един млад човек (пук и по-стар) наистина владее френски и немски както ти отбелиязваш, аз не виждам никаква причина сущият индивид да не владее и англииски! така че нияма никакво противоречие, и всеки е свободен да учи какувто си език иска (и може). паралелите ти с "онова" време не са много сполучливи ... *Съобщението е транслитерирано от системата. Моля, пишете на кирилица.
понеже 100% от българите владеят македонски език, язе сметам, че е редно ние да сме на пръво место у тая класация
Не е толкова важно, че в Европа не се говори на един език. Езиковото разнообразие в Китай е много по-голямо от това в Европа. И там не могат да се разберат м/у Пекин и Шанхай като говорят, обаче писмеността им е еднаква. От това следва, че в Европа трябва да се въведе КИРИЛИЦАТА понеже се ползва 1/6 от света. Началото беше дадено по времето на Тато с "Кока Кола" на кирилица. Брюксел да не се правят на ощипани.
Правилно! Много добре решение на ЕК! От къде на къде ще се толерира един език за сметка на другите?
"80 на сто от българчетата могат да се похвалят с познания по няколко чужди езика" - Цигански и турски ???
реално данните за България са изчислени с 30% ромско население и 10% турско българите реално не владеят и майчиния си език а какво остава за чужди езици. Данните за Турция не са верни. във всеки от най-загубените градове в Анадало ще се оправиш на английски в български малък град никога