ЕК: България може да поиска отстъпки за ТЕЦ-овете

ЕС прие нови екологични правила, които принуждават българските топлоелектрически централи да харчат още пари за очистващи инсталации.

Обратно в новината

Коментари - ЕК: България може да поиска отстъпки за ТЕЦ-овете | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Естествено, че ще поискаме отстъпки! Ще затворят Мариците. А по договор, подписан от Станишев, Овчаров и Манолова, им дължим 14.5 милиарда долара, независимо купуваме ли или не ток от тях. Тъй че спокойно - ще поискат!

а от студ не се ли умира? тия крадци нямат наяждане. тома белев ще има още един повод да рекетира хората

имам идеия, засто да не минем на газ от хаба на боко.

Кво хубаво беше при бай тошово време. Мариците си пушеха и никой нямаше проблеми. Между другото се сетих че от изгаряне на въглища също се отделя уран . Но имаме пробем само с тоя дето го пием. Тоя дето се диша си е ОК

и другите в Европа... Идва време и дизелите.

онкологично вреден и взривоопасен.

Крайно време е за АЕЦ Белене.

И ДА РАБОТЯТ И ДА НЕ РАБОТЯТ ПАРИТЕ ОТ НЕК -а ИМ ВЪРВЯТ. ТАКА БЕШЕ ПО ОСОБЕННИЯ ЗАЛОГ, но след като от ЕС приеха, че плащането на държавата към "американците" е ЗАБАРАНЕНА ПОМОЩ, министър НУШКА с мълчаливото съгласие на Председателя на комисията по Енергетика към НС - Валери Симеонов СКЛЮЧИХА НОВИ ДОГОВОРИ според които, НЕК ВЛЕЗНА В ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЦЕНТРАЛИТЕ КЪМ КРЕДИТИРАЩИТЕ ГИ БАНКИ ЗА ПОСОЧЕНИТЕ ОТ ТЕБ МИЛИАРДИ! Вече не собствениците на "американските" централи , а НЕК с държавни гаранции се превърна в КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛ.

Забравете. Но за 7-ми и 8-ми в Козлодуй - определено. Тъкмо и реакторите пристигат.

Заради ГЕРБ спряха АЕЦ Белене и сега ще ядем масура с ТЕЦ-овете.Белене трябва да се построи,ако искаме да съществуваме като независима с електрическа енергия държава

..то и да е имал проблем, смеел ли е да си каже..

България заедно с още 7 държави е гласувала ... пълното луно затъмнение на слънцето , или както знаем , нищо ново под слънцето 1 Нека мъдрите управници да изкарат един колектор Южния Поток от Гаспром и ЕК , вместо трохи заради ТЕЦ-а от времена на социалистически строй и замах под масата . Но всичките ни потребители се нарадваме на услугите предоставени , сервирани от държавните дружества , евтинията им в отчетната дейност , прекрасни резултати в потребителските им сметки , и стабилна обща икономия на бюджетните пера .

Рано или късно ТЕЦ ще бъдат закрити ,ако не се модернизират, а това значи мнго високи цени на еленергията ,от тук на стоките и услугите.Пълна мизерия и крах ни очаква след 2021г.Мекерета, като Мартин Димитров,Бойко Борисов с гьола Белене и др.,,десни"какво ще кажат по въпроса? Явно ще се напънат да носят еленергия в кофи от САЩ или Западна Европа.

Борисов,този отгоре всичко вижда,а ти си много много прегрешил ,както в личен план така и в обществен.

Ахааа, България ще защитава американските тецове! От нормите на ЕС не може да има мърдане, щом се пишем европейци! Да ги затварят! Нали тока им е много скъп, защото уж са инвестирали в системи за почистване.

България може да поиска отстъпки Едва ли българското правителство ще възрази. А частните тецове ще вземат държавни пари да ги ремонтират и пак народа ще тегли-

В УСА тецовете си пушат и никой не е в състояние да им дава наклон на к.ра . Отказват да слагат каквито и да е филтри, защото това ще им доведе разходи. Тука еврогейския съюз прави всичко възможно народите да живеят в непрекъснат стрес.

Американските ТЕЦ-ове няма да се спират, защото отговарят на всички изисквания. Просто всички обичат да се оправдават с тях. Например ТЕЦ Марица 3 Централата е проектирана и работи в съответствие с емисионните норми за серен диоксид (SO2) до 400 mg/Nm3 и степен на сероочистване над 95 %, азотни оксиди (NOx) до 200 mg/Nm3 и прах до 30mg/Nm3.

Българския представител в ЕК е гласувал за това да се трови българския народ.

Щом тецовете замарсяват въздуха,да ги спират,няма да им дишам въглищата,да не съм наркоман.

Не ТЕЦ-овете замърсяват(замАрсяват) въздуха, а на страните в Западна Европа им свършиха въглищата. Техните ТЕЦ-ове така или иначе спират, защото нямат гориво. И те вече се правят на загрижени за природата, готвейки се да затворят нашите централи. Или да ни принудят ние сами да си ги затворим, както направихме с реакторите. Хубавото е, че са готови да ни продават ток от техните централи. Отдавна са готови, още от 90-те на миналия век...

Със спирането на АЕЦ Белене Боко не само нанесе 3.5 млрд директни загуби на инвестираните до тогава пари, но и ощети българите със стотици милиарди, от това че ще плащат много по-скъп ток на американските ТЕЦове. Той и сега 6 пъти по-скъп от тока от АЕЦа, но ще поскъпне и допълнително.

Има проекти , които правят излишен АЕЦ Белене. АЕЦ Белене беше проект от Големия Шлем. Ако се върнем назад в историята , ще установим , че 1945 год. добивът на въглища скача от 2.2 милиона тона кафяви въглища 1939 на 3.5 и че в София , която иначе е била залята от светлина 1939 год е имало "доброволен" режим на тока - стоиш на тъмно без да ти спират тока , но ОФ следи кой не спазва режима. Вуйчо ми е ходил с петромаксова лампа и така си е светил. Не е трудно да се досетиш , че нуждите на Съветската армия са били големи. С евнтуална поръчка на шведските Грипен се дава ясен знак за оставането ни в НАТО. И в краен случай при най лоши стечения на обстоятелствата 7 ми блок в АЕЦ Козлодуй е достатъчен - за да се използуват налични мощности печки на пропан бутан лед лампи , Язовир яденица ( разширение ) и Павец Чаира 1 милиард куб М3 газ за съхранение са предостатъчни мерки.

РАЗВИТИЕТО НА БЪЛГАРИЯ Е НЕМИСЛИМО БЕЗ РАЗВИТИЕТО НА ЯДРЕНАТА ЕНЕРГЕТИКА!!!

Проблемът има теоретичен и практичен аспект. Можем ли да минем без ядрена енергетика? Можем ли да минем без ТЕЦ на въглища ? можем ли да минем без ВЕИ? Отговорът е да и за трите. Но в дългосрочен аспект без ВЕИ не можем. От практична гледна точка всяка инсталирана мощност трябва да се използува максимално, ако отговаря на стандартите. Новите АЕЦ са скъпи. Въглищата ни са лигнитни - тоест много цапащи и след 30 40 години биха се изчерпили , дори и да не ги затворят по екологични причини. В световен мащаб централите на вносни въглища са по евтини от тези на ядрено гориво. А водните и вятърни централи имат ограничени възможности и трябва да разчитаме на соларни. За да разчитаме на соларни , трябва да изчакаме цената на тази енергия да спадне още , за да можем да изграждаме нови мощности без преференции и на изгодна цена. След като поцти една четвърт от ел. енергията ни е за износ, а не сме най богатата страна в ЕС , а точно обратното, би трябвало да инвестираме само при крайна необходимост и да изчакаме момент , когато цените биха се "успокоили" и тогава да планираме дългосрочни инвестиции , ако са необходими. Пропуснах да спомена за използуването на отпадъчна биомаса от селското стопанство .

ВЪГЛИЩНИТЕ СЛОЕВЕ КАКТО И НЕФТЕНИТЕ СА СМАЗКАТА НА ЗЕМНАТА КОРА!!!ДОБИВАНЕТО ИМ,ЩЕ НАНЕСЕ НЕСЪИЗМЕРИМИ ЩЕТИ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО!!!ПРИВЕТСТВАМ ВЕЦОВЕТЕ,НО НЕ МОЖЕ ДА СЕ РАЗЧИТА НА ТЯХ!!!СЪЩО ТАКА СЛЪНЧЕВАТА ЕНЕРГИЯ СЪЩО Е НЕСИГУРНА ЗА НАЩЕ ГЕОГРАВСКИ ШИРИНИ!!!ЯДРЕНАТА Е НАЙ-ПОДХОДЯЩА ЗА НАЩЕ УСЛОВИЯ!!!

Един прост начин за инвестиции е да оставим частния бизнес да взима решения. Той би го направил оптимално. Но веднага се чуват гласове в ядрената енергетика това е невъзможно. Ако това е така , не ни остава нищо други освен да удължима живота на 5 и 6 реактор в Козлодуй. Евентуално да използуваме закупените реактори за 7 блок в Козлодуй , ако има крайна необходимост и да ги закрием. Ако това доведе до покачване на цената на електроенергията, захтото тя е дотирана чрез преференции и субсидии за централи без които не можем (разбирай определени лобита не могат) . би могло да се подпомогнат крайнонуждаещите се със енергийни помощи в пари и електроспестяващи уреди , а на другите по скъпата ел. емергия би се върнала с по ниски разходи за данъци и такси , следващи от "евтината" ел. енергия.

Частният бизнес предлага изгодна цена в конкурентна среда, ако няма такава възможност , държавните инвестиции са за предпочитане за да се избегнат монополни цени. Държавани фирми могат да получат дотации ( субсидии) и да работят на загуба , ако това е полезно за обществото. Например евтини бебешки храни в страна с ниска раждаемост.

Крайнонуждаещите трябва да се подпомагат , защото те са облагоделствувани при държавните субсидирани цени , защото не плащат или плащат минимални данъци за да се запази техният "социален" статут

Да не забравяме ,че има и газови централи.