3 лв. на едро за кг български домати, до 5 лв. - за розови

Първият български домат, който масово ще започне да се бере, ще се продава за 3 лв./кг на едро, а розовият домат - за около 4-5 лв.

Обратно в новината

Коментари - 3 лв. на едро за кг български домати, до 5 лв. - за розови | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Някои граждани со мислят че зеленчуците може да си ги берят по дърветата вав парковете , за неграмотните граждани , нямате си и ни най малка представа колко пари и труд се хвърлят за производството на зеленчуци и затова не се изказвайте неподготвени , Окей

humfry

"с около 20% са по-скъпи краставиците и доматите в сравнение с миналата година." Ама иначе няма инфлация! Всички спекуланти са за затвора! Това си е чиста спекула! Някакви турски домати, дето принципно са от най-гадните, ги продават за 4 лв/кг. "Цените на стоките и услугите в България спрямо доходите са едни от най-скъпите. Покупателната способност на лева е много лоша. Ето ви и една проста съпоставка, пък вие кажете дали можете да закупите еквивалентни стоки за сума от 752 лева: 752 евро /МРЗ/ в Испания са равни на 1089 кг. портокали по моментни цени от първия магазин или 752 кг. банани, или 180 кг. свинско контрафиле, или 193 кг. свински вратни пържоли, или 109 кг. говеждо, или 160 цели охладени заека, или 188 кг. свинска кайма, или 181 кг. свинска наденица от 100% свинско месо, или 343 кг. цели пилешки бутове, или 153 кг. пуешко, или 107 кг. сьомга, или 160 кг. скумрия, или 188 кг. сьомгова пъстърва, или 125 кг. лаврак, или 100 кг. хамон, или 4177 XL яйца, или 759 кг. домати, или 420 кг. червени чушки, или 1535 кг. картофи, или 376 кг. броколи, или 1253 л. прясно мляко. Това са цени от преди 3 месеца. Във Великобритания бананите са по 0.60 паунда/кг, а био бананите са по 1 паунд. За килограм масло средната цена е 2.5 лири, като има избор от над 10 марки." В момента цените в голям испански супермаркет са следните: домати - 1 евро/кг краставици - 1.59 евро/кг чушки - 2 евро/кг банани - 1 евро/кг мандарини/портокали - 0.50-0.60 евро/кг лимони - 1 евро/кг червен грейпфрут - 0.33 евро/бр. ягоди - 1.35 евро/кг скумрия - 1.99 евро/кг сьомгова пъстърва - 4 евро/кг цял заек - 4.5 евро/кг свински вратни без кост - 3.30 евро/кг

В нормална пазарна икономика, пазара и конкуренцията регулира цена, в последствие успява този който произвежда и продава на най-низка цена за съответното качество. В корпоративен капитализъм монополиста влияе на цената и с разни лостове я вдига или сваля, в зависимост от целите. В социализъм, държавата знае колко са реалните разходи за едно производство и ограничава спекулацията в цената. Митото служи за защита на производителите от внос на евтина продукция от страни с евтин труд. Сега по въпрос на доматите, тук труда е евтин и по нормална пазарна логика бихме трябвали да сме главен производител на зеленчуци в ЕС. Да ама не, те не желаят това, възползват се от клаузата на ЕС за свободна търговия, обаче в този случай те ще са потърпевши и ние ще им закрием тяхното производство, затова измислят нещо противоположно на митото- субсидиите. На всеки производител плащат субсидия, с това защитават своя пазар от страни който не са в ЕС и имат евтина продукция, субсидията определят така да цената на продукцията е конкурентна с турската да речем. Също вътре в ЕС не сме приятели, всека страна гледа тя да произвежда, тъй като не може да слага мито, дава субсидия на своите, с цел да не позволи на ЕС страните с евтин труд да завладеят пазара, даже желае да ги унищожи и да не произвеждат в печелещия отрасъл в земеделието, да ги фалира, изкупи им земята и произвежда само жито и други култури който имат малка печалба и отварят малко работни места. Субсидиите в ЕС са десетина пъти по-големи от тези на българите, с цел да ни затрият земеделието, виждаме че засега успяват. Субсидиите определят техните комисии, на нас дават десетократно по-малко, така са ги сметнали колонизаторите за да не можем да изнасяме, даже и тук да не може да пласираме продукцията, а те да могат и систематично да ни унижават.

Създава се изкуствен дефицит на зеленчуци и плодове и то от години, за да се държат високи цени - това е ясно за всички! Дори и без по-евтин внос, продукцията им залежава, УВЯХВА" с етикет и цена "ЕКСТРА" качество и накрая отива в кофите за боклук. Ако не се разчита само на държавни субсидии, а и на продажба, производителя ще се вълнува повече от реализирането на продукцията му.Не знам, какво разбира г-н земеделеца под бизнескапацитет, но бизнескултурата и стратегията на нашенци - производители, търговци и държавни чиновници е далеч дори от лаическите норми!

Много полезна информация. Сега спокойно ще ще си давам трите лв. и ще знам със сигурност че са задължително родно производство. Чуждите ще изчезнат от пазара- кой ще ти купува по два лева килото?

Абе к'ви български домати бе? В Македония да не би доматите да са по-лоши на вкус? Тия митове с вкусните български плодове и зеленчуци и качествените стоки, произведени в България е време да се загърбят. Да не би българското прясно мляко, което е с 30% по-скъпо от полското, да е по-качествено? Защо да подкрепям българското производство, плащайки по-скъпо? Това няма да увеличи заплатите на хората, а само ще увеличи печалбите на шепа мастити червени робовладелци, завзели територията България и превърнали я в частна собственост, в едно с гражданите-роби.

Това е мечтата на българските производители....Забележете какво се казва в статията-Ако бил засадил повече,печалбата му щяла да бъде огромна. Някои хора не разчитат на оборот,а на дефицит на пазара и да печелят от цената. Ето за това трябва да има внос,за да си наместят акъла някои българи.