Босилеградското с. Горна Любата - някога дом за близо 2000 българи, днес има 137 жители
Населението е предимно българско, имало е лекарски кабинет, земеделска кооперация и културен дом, но сега цари разруха
Обратно в новинатаКоментари - Босилеградското с. Горна Любата - някога дом за близо 2000 българи, днес има 137 жители | Днес.dir.bg
Коментари
Била съм в Босилеград. Прекрасно място с още по-прекрасни хора. За съжаление се обезлюдява. Тези места са забравени от всички-и от България, и от Сърбия. Жалко!
Това село по турско е процъфтявало,идват вашите"братя"-не моите сърби и катастрофа.Турците не върши ли , това което тези варвари с нас.Те сърбите обичат да приписват сатанинските си грехове на всичките си съседи, включително българите.
То това е в цяла сърбия, но ... като я вземат китайците цялата - шъ съ оправи! Щом почнат да вадат лития - и готово, цяла сърбия ще стане рай и градина!
всеки говори и пише за разруха, не чух и нпрочетох, някой нещо да е направил, да е построил, поминак да е завъдил. Иначе беден край е там, само злато , нищо друго
Описахте всяко българско село - хора, деца, читалище, лекар, училище, аптека, кино - всичко имаше във всяко едно българско село. Сега там са останали последните , докато умрат. Няма хора и пълна разруха. Все едно война е имало - цяла България е така, изоставени, изтърбушени сгради и мизерия.
Имаме село Жеравино , разделено от границата .Сръбското си съществува , а това на територията наречена България е само музей.
Все едно е някъде из видинско или врачанско.
а е направо едно към едно с трънските села. С тази разлика, че там са останали трицифрен брой жители. Селото ми по бащина линия е било най-голямо в Трънско с над хиляда жители - в момента се водят шест човека там. Тежък климат и терен, беден и сравнително труднодостъпен и изолиран край, Краището въпреки това е било по-скоро гъстонаселено в началото на 20 век. Хората от там заселват масово Пернишко, но не само - чак до Шумен и Велико Търновско се разселват. От десетилетия то, Габровско и Кърджалийско бяха най-бързо опустяващите райони. В момента по-отдалечените и високи махали са трагедия, в ниското има живот, поддържани къщи и вили. Та ако идеята е да се покаже, че сърбите са убили това село - да отидат и видят Трънско, и после селото ще им се види направо оживено.