”Таймс”: Скандалът с Желева заплашва Еврокомисията
Слабото представяне на няколко кандидати за еврокомисари, сред които българската външна министърка Румяна Желева, предизвика политически скандал, който се изостря и заплашва да осуети назначаването на нова европейска комисия този месец.
Обратно в новинатаКоментари - ”Таймс”: Скандалът с Желева заплашва Еврокомисията | Днес.dir.bg
Коментари
защитаващи Желева!! Моля,поровете се из изказванията по повод изслушването на Желева отпреди 1-2 месеца и вижте какви са мненията им за нея,още преди да бъде изслушана онзи ден и да се види въпиющата и некомпетентност,не само по отношение на бедствията и географското положение на дадени страни.Мненията бяха далеч не ласкави за нея а те са формирани от работата и до сега в ЕП.
Започвам да съчувствам на г-жа Желева, защото този казус се раздуха непропорционално на съдържанието му и де факто обезсмисли процедурата на препитването. Тя затова и съществува: 1. Има-няма конфликт на интереси.2. Знае-става еврокомисар, не знае-не става, изпращаме друг. Вярно е, в Аденския залив отмъкват кораби-понякога дори и с български моряци. Въпросът за Конго е съществен и предполагаше друг отговор. Но и институции и политиците биват критикувани. Да не говорим пък за това, че двойният стандарт е понятие от политиката, а не от зеленчукопроизводств Аз, например, съм много по-недоволен, че ще ни принудят да ядем ГМО и ми е интересно Таимс как би аргументирал необходимостта да произвеждаме ГМО след като за нас няма необходимост. Затова по-добре да видим какво ни е казал Таимс и какво не ни е казал за ЕС. Имаме Европейски партии, които се конкурират. Имаме Еврокомисия и Европарламент и Европарламентът пробва силите си vis-a-vis Еврокомисията. Имаме европейци критикуващи европейската бюрокрация - тема у нас почти непозната. Имаме също Германия, Франция и Великобритания които най-вероятно предпочитат да запазят лидиращата си роля vis-a-vis Брюксел. А Великобритания пък е и известна със сложното си и противоречиво отношение към ЕС. Например, Великобритания има pound, но не и euro и пр. Един въпрос в европейския контекст, който ми идва на ума е какви са правилата на големите Европейски партии (с Е за да ги разгранича от европейски по географска локация). Ако, например, праламентарната група на ПЕС или на ЕНП поддържа прокарването на закона Х, който не е в хармония с интересите на България, то нашите евродепутати към партийната дисциплина ли ще се придържат или към националните ни интереси? Второто на практика може да означава да подкрепят конкурентна Европейска партия и да си развалят дослука със съответната тям Европейска партия. Биха ли го направили? А и могат ли просто така да го направят? Защото дори ако имаме над-партийни евродепутати, т. е. залепени за националните ни интереси, те в даден момент ще се нуждаят и от подкрепата на съответните им Европейски партии. От друга страна, над-националното управление на ЕС и глобализацията създават и над-национални елити за които европейските мащаби могат да се окажат по-интересни от националните. Затова според мен: 1)Трябва да се запознаем добре с партиите, институциите и политиките на ЕС. ЕС трабва да получи по-голямо информационно пространство в медиите. И не на последно място нашите медии трябва да се приближат до западните медии и да предлагат повече анализи за ЕС, както и да не странят свенливо от проблемите в ЕС. 2) Партиите чрез гражданите получават правото да управляват. Следователно, гражданите трябва да усвоят майсторлъка чрез партиите да получават онова, което возжелават. Тук трябва да се водят не словесни баталии, а да се консолидират мнения. Не трябва да допускаме грубости, лични обиди и фон с намек за племенна култура. Тези които доста безпардонно се опитват да наложат мнението си трябва да са на ясно че в анонимна комуникация мнение изкючително трудно може да бъде наложено. Всеки може да прави разлика къде може да се пошегува, да ни зарадва с остроумието си и къде излиза от рамките на добрия тон. Форумът трябва да бъде гражданско пространство, а не просто комуникативно пространство.
Направо ме вбесяват някакви си елементи в чужбина ,които си позволяват хули срещу премиера.Господа не ви познавам ,но се чувствам лично засегната.За какви се мислите и кой ви дава право да обиждате 60%от населението на България?На нас ни омръзна от меки китки,изтънчени престъпници и самозабравили се политици ,които опоскаха държавата ни като марокански скакалци.Ако вие си позволявате да защитавате откровени бандити ,а нападате един честен човек ,независимо какво е работел и не виждам нищо престъпно и срамно ,че го е правел започвам да си мисля ,че парите никъде не миришат.Точно децата и внуците на хората ,които сервилничеха и бяха министри при този държавен глава са хората ,по чиито интриги се развива целият този фарс.Пък и да ви кажа и вашата баронеса ,която всъщност ще ръководи този ресор не превъзхождаше по нищо нашата.
Така и не разбрах, кой недостатък на Желева предизвика тези разправии - слабото й представяне или документите за финансовите й активи. Но сега с ослепителна яснота лъсна характерът на отношенията между партиите вътре в ръководството на ЕС и фактът, че управлението на нашата си държавица е огледално на това в съюза. Ако хората в България имат чувството, че се движим на автопилот, понеже управляващите имат някакви свои, специални, тяхни си грижи, то и ЕС се движи на автопилот.
Че тази госпожа е тъпа и примитивна го е разбрал и Times, по голяма излагация и за ГЕРБ няма. да си обира миризливите парцали от Евраопарламента, тази какичка и да се измита от България гербовската измет!!!!!!!!!!!
Do engilizmen...HODI,4a si izpii hapovete,nedei sa peniavi, vij si si dokaral niakoi infarkt!!A GOSOJA JELEVA,OTIVA NA VTORO PREPITVANE,DANO BOIKOSI E NAU4IL UROKA,NA KOMUNISt SAMO OPELO..MILOSTTA E ZA BEZHARAKTERNITE ;BOIKO!
Много точно са го казали във ФТ, които едва ли са социалисти! Барозу един слаб, но много хитър политик. Португалците ги наричат византийците на Европа - по-гадни били от византийците и по-коварни! Успя да прекара големите страни да го подкрепят, въпреки, през мандата му се направиха доста глупости - особено с Евроконституцията. Не е голям ганий и за това иска в комисията да има само по-тъпи от него. Не зам коя по-некомпетентна - нашата професорка и англиската баронеса. За английската кадрова дипломация това е още по-голям шамар. И тия каки ще бъдат лицето на Европа! Що не погледнат екипът на Абама ! ?