Болна старица чака 3 часа линейка
Възрастна жена бе принудена да чака близо три часа пред МБАЛ „Свети Иван Рилски" линейка, която да я откара до дома й, съобщи пред БГНЕС дежурният лекар в отделението по хемодиализа.
Обратно в новинатаКоментари - Болна старица чака 3 часа линейка | Днес.dir.bg
Коментари
Има самолети за Първановите разходки до Охрид,до Измир-за гледане на волейболното първенство,за хеликоптерни посещения на правителствени представители,но няма за жена в тежко състояние-на хемодиализа,да чака 3 часа.Срам за министерството на здравеопазването.Чов живот не струва нищо в държавата България.А тази вечер по Канал 1 министърът и няколко шефове от здравеопазването обясняваха какви преструктурирания ще се правят-и всички в името на човека.
Алоо здравния министър айде сега ми обясни за здравните осигуровки и некадърната ви система!
Тези от Бърза помощ определено са за бой! На когото се е налагало да звъни, знае за какво говоря.
Жалко,много жалко,че човешкия живот в България не струва нищо!От кой ли чиновник е зависело изпращането на линейката?
е че тва сега новина ли е..и аз вчера чаках 55 минути рейс ама за мен няма да пишете нали? къде ги намирате тия журналисти бе?!
Срамота,за това ли трябва да плащаме осигуровки?Отиваш при лекар ,той те гледа като гладно куче в ръцете и надут на всичкото отгоре,щото бил лекар а се държи по зле и от кварталните псета.СРАМОТА
Dokoga shte se krade v tazi darjava, zashto tezi lakomnizi ne se sprat niamat li strax ot gospoda, niama li da se pomogne na xiliadite xora koito sa na xemodializa nai posle
Хм...изобщо не ме учудва тая история и ми звучи някак адски познато. Да ви разкажа и аз: свекърва ми (преди около месец, на 80 г.) връщайки се от магазина в квартала към 10.00 ч. пада на тротоара (казва, че се е спънала, незнам как точно е станало) и пада много зле - обелва й се половината кожа от челото, та чак черепа и се виждаше. Страшна гледка, на никой не е я пожелавам. Обелена до кокъл! Даже и част от кожата я нямаше и доктора в Пирогов едвам я закърпи, буквално! Та, обаждам се за линейка, разчитам, че все пак ще дойде бързо, все пак живеем в центъра близо до -ва градска болница...но...уви - 2 часа и нещо линейка ЙОК! А през това време и тече кръвта на улицата, губи кръв. А аз не чакам толкова линейката като превоз, а се надявам, че нали с нея идва и медицинско лице, което да даде веднага на място първа помощ и да направи необходимото на първо време. Да, ама не. Ядосах се и я закарах със собствената кола до Пирогов и то след доста псувни. После хора от улицата ми казаха, че линейката дошла 5 минути след мен, и , че те едва преди малко получили заявката от 112 ????!??? Боже...за какво са ни тия здравни застраховки след като още на улицата можеш да си умреш като куче от кръвозагуба най-малкото ...и то при положение, че инцидента е в центъра, а не сме в (примерно) Люлин 18 ?!? И какво се правят , че е много функционален и работи тоя 112...явно абсолютна безмислица и липса на всякакви комуникации между службите. Абе, тури му пепел... 112 ... линейка...направо да пращат катафалка тия. Честно, не знам ЗАЩО аджеба да плащам здравни...в недоумение съм.Ми, ако нямах кола ??? Ако нямах книжка ??? Още щеше да чакаме на улицата сигурно... мамка им и на новите властници, мерси, преоблякъм се Илия, погледнал се- пак в тия!
Че те линейките да не са таксита - да карат всекиго до където му е кеф? Линейките са за СПЕШНИ СЛУЧАЙ - когато трябва да се докара някой умиращ спешно до болницата, за да му бъде оказана своевременно помощ!
Засега няма обяснение за закъснението. - има обяснение -Шофьорът си вършил частна работа и диспечерът не е можел да го намери.
Ам вие няма ли да схванете, че с пари не можете си купи душа, състрадателност, милост и др. подобни екстри, за които вече се чака не с часове, а с години, за да ги срещнеш поне.
Все пак е дошла... За приятелката ми, която имаше вътрешен кръвоизлив изобщо не дойде и я карах с личния си автомобил... Отделно на лекарите им трябваха над 12 часа, за да установят за какво става на въпрос и накрая оперираха по спешност... Защо ли трябваше да се стига до там... Това бяха може би най-кошмарните 12ч в живота ми...
Голяма работа!!! Може пък линейката да е имала технически проблем, а другите да са били по адреси! Пък и цялата история с разнасянето на хемодиализните пациенти с линейки е пълно безумие и трябва да се прекрати! Има и по-разумни начини за решаване на проблема!
az sam 4akala 1.45m za malko da izpusneme 4oveka i posle lekarite ne sa vi-novni V 3ta gradska bolnica sam 4akala 1 4as pred spe6en kabinet Cialata ni sistema e prosta6tina
Пък на всички възмущаващи се на тема ЗА КАКВО ПЛАЩАМЕ ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ да обясня: въпросните ви осигуровки нямат нищо, ама нищо общо с финансирането на хемодиализата! Последната е изцяло на финансиране от МЗ!
Искам парите ми за здравно осигуряване да се вкарват в моя сметка и аз да си ги харча за лекуване.Определен процент от тях да се насочва за социално слаби.Сега - куче влачи - диря няма.Здравни каси,офиси.високо платени служители.лъскави автомобили,и,и,и,и..
а ти като беше наясно за какво става на въпрос, защо не каза на лекарите, че да не се мотаят 12 часа с диагнозата
Ти приятелю си завършен малоумник. Но както и да е, такива като теб навсякъде. Както се казва вече влезни жив в болница и излезни в ковчег. Та малоумни ми приятелю, когато си поел даден ангажимент си задължен да го спазиш. Но ти навярно си някой от хилядите хрантутковци държавни служители, които са особена порода животни. Но и новината не е нова, слушаме и виждаме подобни неща непрестанно, лекари открито си искат пари и това дори вече не е обществена тайна. Няма значение дали си плащаш осигуровки или не, влезнеш ли в болницата пак цакаш дори за добър ден. Цялата ни болнична система е може би на ниво близкият изток и то от преди десетилетия. Съвестните и качествените лекари са изключение, а не правило.
А баба ми трябваше да чака 5 часа, за да я приемат в болницата. Да лежи по скамейките, да тормозят възрастен човек. Безсрамници!
Боже, страната ни стига все повече дъното във всички насоки, сега като гледам какво става, съжалявам много, че се прибрах от чужбина, но не е късно за заминаване отново
DA NE SE NALAGA DA CHAKASH BARZA POMOSH NEZNAM SHTO ZA HORA SA NASKORO VIKNAHME LINEIKA ZASHTOTO EDNO DETE PADNA OT PARZALKA I ZAGUBI SAZNANEI LINEIKATA DOIDE SLED 1H I NAVSICHKOTO OTGORE SE NAKARAHA CHE NE IM BIL PODADEN PRAVILNO ADRES I T.N TOVA NE SA HORA A IZRODI
Имате ли представа какво е да си на хемодиализа и как се чувства човек след това! И на въпросната линейка не й е подадена заявката на момента. Хемодиализата е по график и предварително се знае в колко часа трябва да се вземе пациент и да се закара до вкъщи. А услугата е платена от общината по договор. Като нямат достатъчно линейки да не са сключвали такъв. Не стига, че тези хора са наказани от Господ първо, второ от скапаната ни здравна система, която не може да осигури донори за 900 човека, ами трябва да понасят и безхаберието и обидите и на хора като вас!
Platenoto zdraveopazvane i pensionnata reforma shte namalyat sushtestveno broya na chakashtite pensioneri.
Ако се поогледате докато пътувате из столицата ще видите линейки със включена сирена как не могат да се предвижват във задръстванията,защот никой не им дава предимството,което им се полага.Така,че не обвинявайте здравните заведения и лекарите,а потърсете причината във самите вас
Изобщо не е безумие цялото това ....разнасяне с линейки. Навсякъде по света, когато линейка те вземе от адрес, те връща обратно, ако не те хоспитализират. А в Бг трябва да звъниш на близки да дойдат да те вземат. ТОВА е безумието. В чужбина можеш да извикаш линейка, за да те закара в съседния град на изследвания, и ще те чака и ще те върне, като НИКОЙ НЯМА ДА МЪРМОРИ, а ще бъдата учтиви с тебе. Линейка идва /например в Перник/, за да те закара в София на хемодиализа,, на химиотерапия, след което те води обратно вкъщи....
Сега уволнения, време е! Не може да се обаждам за спешен случай, пред блока ми един работник миналата седмица го удари тока! От 112 ми отговарят, че случая не е за линейка, а за полиция и аз изпаднах в шок, след скандал и 40 минути, а линейките в София са на 5 минути до нас, престигна случайно една! Браво, че човека не умря! Касметлия! Но докаога късмет!
Преди една седмица чакахме линейка за човек с инсулт 3,15 мин. Накрая се принудихме да го закараме до болницата с кола. След многократно обаждане на 112 и 150 нищо не се случи. Позвъних в Мин. на здравеопазването и от там любезна служителка ми обясни, че има само 15 линейки за двумилионна София и ме посъветва да се обадим в частна клиника за линейка. С две думи да се спасяваме сами.
Господин умник от 18.00 получен сигнал до 20.40 линейката може да дойде от Пловдив! Стига простотий!
Писна ми от това плюене на лекарите.Като сте толкова отворени,защо не се лекувате сами?
Аз, приятелю бледен, както си личи от ника ми, съм семеен лекар, т.е. частно практикуващ лекар и по дефолт всички негативни черти на държавния служител са ми чужди. Що се отнася до болничната ни система, то тя определено (с малки изключения) не е на ниво. Скоро нещата ще започнат да се променят, но дълбоко се съмнявам, че промените ще се понравят на плебса, към който и ти несъмнено се числиш! Бъди здрав!
Транспортирането на хемодиализните пациенти се осъществява със специални транспортни линейки. Съдейки по снимка 2 в конкретния случай е повикан реанимобил, т.е. най-вероятно става дума за извънредна заявка, а не за планов транспорт, а както се спомена за цяла София има общо 15 линейки на смяна. Що се отнася до това колко зле се чувстват пациентите след процедурата, то това до голяма степен се дължи на лошото качество на последната, което пък е пряка функция на скапаната апаратура и консумативи за нея, липсата на качествени допълнителни медикаменти и др подобни.
Я, този от 08:47 не съм аз, но така или иначе ще му обясня, че линейките не са таксита. Що се отняса до примерите, които другото ми аз дава, само ще му обясна, че ако си повикаш линейка в Германия и упражнението не завърши по една или друга причина с транспорт до болница и хоспитализация - плащаш такса, при това солена (мисля 100 евро беше). И идват бързо, и са много учтиви:):):):)
Хайде кажи на спешния телефон за колко годишен искаш линейка и да видим кога ще дойде. Ако изобщо дойде. Излиза, че възрастните хора целенасочено се изхвърлят, като ненужни предмети. Как ли ще се почувстват тези млади хора, които сега не обръщат никакво внимание на старците, когато дойдат на тяхната възраст? Да си припомнят приказката за дядото, внучето и дървената копаня
Обадихме се на бърза помощ, вечерта на 05.10., от Бояна но въобще не дойде. Защо плащаме здравни осигуровки след като не може да ползваме лекарска помощ?
Всеки знае, че в България липсва здравеопазване. Никой не знае къде отиват парите от здравнете вноски. Тук е пълна анархия. Престъпници си пълнят гушите а народа страда. Кой ли го еня за хората. Трябва да се смени строя. Но какъв? Социализма не ни хареса, капитализма - още по зле. Спасявайте се сами!
Това, че хемодиализираните се чувстват зле след процедурата въобще не се дължи на стари апарати и скапани консумативи, а на рязката промяна (спад) на нивата на някои вещества в кръвта, получена след хемодиализа. Щом не го знаеш, значи или не си лекар, или си пълен некадърник! За да запълниш дупката в медицинските си познания (ако си лекар изобщо), говори с някой специалист от хемодиализата, та да не пишеш друг път глупости по форумите! Иначе за лошото качество на диализата у нас си прав, но друга е главната причина за неразположението на болните!
Миналата година бях свител как отказаха линейка за изписване на болен от рак мъж в Пирогов.Не знам причината,може би човека е бил знравно неосигурен,но му беше заявено,че те нямат подобни задължения към болните.Цинизъм!!Виж ли сте как от болка и безисходица плаче мъж над 65г???Аз видях
Лекуваме се, пазим се и всичко си правим сами, затова сме на този хал! Българина всичко си върши сам, защото никога няма кой да му помогне!