Коментари - 3-4 пъти по-висока е смъртността от инсулти у нас, отколкото в ЕС | dnes.dir.bg
назад

3-4 пъти по-висока е смъртността от инсулти у нас, отколкото в ЕС

Тенденция към увеличаване на инсултите у нас се наблюдава през последните 5 години.

Обратно в новината

Коментари - 3-4 пъти по-висока е смъртността от инсулти у нас, отколкото в ЕС | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

PREPORAKITE -a te sa polezni na KRIMENA ot SAARATA i s6te giweete dalgo i 6te se radvate na zdrav mozak ---ha ha haaaa.-

Тъжното е , че все по-млади взеха да умират, от безисходицата , от тъпото управление на комунягите до сега, от безпаричието, стреса и май няма нищо позитивно в живота в тая скапана държава, блаже на всички успели да се спасят от живота тук

Дълбоко уважавам лекарската професия.Но от това което си написал стигам до извода,че не си лекар.Ти си най-много фелдшер,от тези които ги използуват да бутат количките с болните и да изнасят фекалиите им,но и това вършиш против волята си,явно само за пари.От всичките ти неграмотно написани постове лъха всичко друго, но не образованието и културата,каквато би трябвало да има един истински лекар.Тази професия не е за теб.По-добре стани ватман или още по-добре контролъор по градския транспорт.Ще ти подхожда на манталитета.

Моля, прочетете коментар 1 - kremena st zafg ! ЗАГАДКА : Кой ще познае колко грешки има в него?

Леле, леле, колко много злоба. Не мога да разбера кое не е ясно и защо се караме - лекари крещят и се излагат с различни термини, пациенти пишат неграмотно и разправят, че лекаря не трябвало да разбира от проценти... Хей, за да стане един човек лекар, то е необходимо много повече от това да знае колко са 13% или 15% от 100лв. Това се учи в 3-ти клас и влиза в задължителния минимум на общата култура. Та сега за ясните неща: Медицината струва пари (точка). Медицината струва МНОГО пари (пак точка). Няма никакъв спор в твърдението, че медицината струва АДСКИ много пари и дори и 100% от БВП да използваме - пак няма да стигнат. Въпросът е с колко пари може да се получи сравнително качествено здравеопазване. Ключовата дума тук е СРАВНИТЕЛНО. Т.е. да сравним здравеопазването с нечие чуждо такова. С кое? Германия - не можем. Испания (от тях сме взели здравната система) - не можем. Май с Африка можем да се сравняваме, че от повечето страни там сме дори и по-добри. Добре, следващият въпрос е - какво ни е необходимо за да стигнем страни като Германия? Отговорът: качествено управление и доста парички... Ще Ви издам една малка тайна - ако ще и 15% и 20% да направите здравната осигуровка в България - няма да можем да достигнем качеството на здравеопазване в Германия, просто защото тези проценти са много малко пари.

Българите можеме да направиме лекарите просяци,ако сме малко по интелигентни и уважаваме себе си. Дисциплина в храненето,пиенето ,пушенето и.....движениеееееее

Поздравления на колегата Лекар за точните коментари. За съжаление всеки, който не е вътре в нещата може само да бълва глупости и да пише небивалици. Истината е само една и тя е доста проста - здравеопазването струва пари, а КАЧЕСТВЕНОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ СТРУМА МНОГО ПАРИ. На тоя дето по-долу е написал, че в Куба имало безплатно и качествено медицинско обслужване - благодаря ти приятелю, посмях се от сърце. Въобще повечето изказващи мнения са очевидно безумно компетентни по-медицинските въпроси, тъй че е излишно да се хабят нерви и да се отправят нападки.....По-добре мислете позитивно и не злобейте, че и излишния стрес е рисков фактор за бая заболявания, включително и инсулт!

Нямате общ поглед върху държавата,обществото и отделните индивиди.Първо практически неграмотните роми са много повече,отколкото броите-само в Пловдив са между 40 000 и 100 000 и само 0.1 % от тях са със задължителното средно образование , а във Варна 99 % от ромите са на помощи,като във всеки град и село има над една трета роми като повечето са на помощи ,които за една ромка са над средната работна заплата и клони към 700 лв чисто за 8 деца, а те раждат и повече като почват от 13-годишна възраст всяка година раждат и отказват работа, а мъжете им най-много да работят по 5 дни в месеца,за да се отчетат социалните,че има прекъсване на помощите и са на работа, и след това -пак на помощи -и мъжете им...никой от тях не внася данъци дори когато работят -то е в черен сектор -означава,че не внасят данъци за пътища,болници,домов ,язовири и АЕЦ -това е форма на нео-експлоатация -ползват на другите вноските..Освен това сега се дава безплатна закуска на децата до 3 клас, а преди -не. Средната смъртност тук е 14.4 на 1000, а преждевременната смъртност за 15-60 годишните работещи данъкоплатци е 24.4 на 1000, това е повече от смъртността в страните с война -в Ирак средната смъртност е 5 на 1000,но в Ирак всички и най-много САЩ изпращат лекарства,храни,стро материали и им строят страната и реда , а те само раждат по 35 на 1000 раждаемост, а тук е 13 на 1000, Ирак се увеличава, а тук въпреки много високата ромска раждаемост населението намалява и то най-вече от смърт в млада възраст от насилие,катастрофи,и /наркоманите получават инфаркти от дрогата и умират млади,но обогатяват наркотерористите/,ин ,рак ...За да може да има безплатно държавно здравеопазване трябва да има данъкоплатци,които да внасят данъци в държавния бюджет,и след като няма достатъчно данъкоплатци изводът е, че няма как да се организира безплатно здравеопазване/ не се внасят данъци,а ромите са на помощи десетилетия наред/...Вие може да си мислите каквото си искате, но от данъците на данъкоплатците се образува държавния бюджет!!!В Куба медицината е сектор от икономиката и лекарите им осигуряват 40 % от БВП от данъци от работа в чужбина или от платено обслужване на чужденци в курортите на Куба,но лекарите им получавали преди 15 долара месечно и когато кубински лекар потърси убежище в САЩ или другаде им дават веднага убежище заради експлоатацията върху лекарите в Куба

Темите, които повдигаш са интересни. Изкарването на парите, в случая БВП е само едната страна. Не разполагам с точни данни, но бих могъл да дам някои насоки къде отиват парите. Първо, трябва да се отчете, дали тези цифри отчитат инфлацията за тези 20 години. След това едно направление е за обслужване на външният дълг, който в момента е много по-висок в сравнение с 1989. Друго направление е частната задлъжнялост на фирмите и голяма част от печалбата им отива за погасяване на кредитите им. Би било хубаво да са към български банки. След това остават самите собственици на фирми, които не позволяват част от печалбата им да стига до държавата и работниците и служителите им. Тука е мястото на държавата, която трябва да повишава адекватно минималната работна заплата, да стимулира с икономически инструменти отделяне на средства за здравеопазване, социални дейности, допълнително/алтерна пенсионно осигуряване и т.н. Ако се заеме сериозно и с престъпността и вкарване в ред на образованието, тогава стресът и напрежението ще намалеят значително. Всички тези неща са известни от години и се прилагат на практика на запад, където на много места проблемите са значително по-сериозни отколкото в България, но нивото на стрес е по-ниско и продължителността на живота - по-голяма.

Това е най-леката смърт! Кофти е, ако човекът оживее!

Структурата на медицинското обслужване е безумна, а лекарите (в огромната си част) са пълни некадърници

Наглостта ви няма граници! 8% им били малко - искали двойно повече! 10 ДОО, 15% за лекар, 15% за образование (справедливо е, ако вие искате 15% - и те да поискат толкова)... Колко за пенсионна осигуровка? На пациентите ви ще им трябва храна, дрехи, отопление и др., за да са поне дишащи, когато стигат до такива като вас! Алчни тъпанари - това е в момента гилдията ви!

От какво ще умра не е решаващо.Важното е ,че живея 10-15 години по-малко от хората в Западна Европа.В тази посока трябва да бъдат усилията на управляващите, тях ги няма.Ние се нуждаем от сигурност,работа ,достойно заплащане,качествени продукти,тишина в часовете за почивка ,ежегодна ваканция по подобие на развитите страни.Тогава заглавия като горното ще бъдат излишни.

Не се увеличава броя на инсултите, лекарите го пишат като причина за смъртта във всеки втори смъртен акт за да оправдаят некадърността и мързела си

Не бъркай фелдшера със санитара. Фелдшера си е половин доктор!

E kakvo kato burza pomo6 doide i konstatira che maika mi e s problem v govora i ima lek insult kato si ya ostaviha v kushti da si umre vmesto vednaga da i okazhat pomo6 v bolnitza. Beshe na 60 godini. KADE SA GOLEMITE SPETZIALISTI I GRIZHATA ZA HORATA V BG???

В стреса,в който живеем,ниския стандарт на живот,некачествената храна, замърсения въздух и т.н., е нормално да сме номер 1 във всяко отношение!!!!А факта,че здравната ни система е под всякаква критика,плащаме здравни осигуровки, но реално при всяко посещение при лекар плащаме отново е друга тема....

Казват ,че нещата са прости,но не са за прости хора,все пак! По-добре положи усилия да разбереш не само организацията на здравеопазването,но и на всяко нещо -подобно е ! Защо си поставяш за цел да правиш лекарите просяци -каква е тази жестокост и желание за експлоатация и ненавист? Както земеделието,така и строителството, и здравеопазването функционират с планиране на ресурси,производство на лекарства,игли и катетри,болници и легла,а също и разходи за учебни материали и обучение,за скенери,за лабораторни реактиви,за ЕКГ апарати и хартия,за линейки и монитори,за апарати за кръвно и глюкомери -ако се лекуваш при просяци,няма да може да се приложат всички подходящи постижения на медицината за теб,дори и само за промоция на здравето -повишаване здравето на здравите,просто защото се ограничават разходите заради намалени приходи и спиране на функционирането на някои от звената заради липса на приходи за дейността -тук не се отделят средства за научни изследвания за изобретения и всички разчитаме да ни ги подарят безплатно тези постижения, за които до сега са отделяли средства в Америка, но и там има вече криза -горе долу ти си живееш в света на твоята зла фантазия,станала реалност...и никой не е доволен от това -мисли повече

Е ,не с обикновен скенер се вижда достатъчно в първите 24 часа,не без контраст, или ЯМР,не без дигитално изследване,нали така

най-компетентни и адекватни са изказванията на лекар . Поздравявам го , макар че всичко е толкова просто и ясно , че повече не може .... На простаците , писали глупости искам да кажа някои неща . Първо - от богати и доволни лекари полза има само и единствено пациентът . Второ - тъпотия е заглавието . 3-4 пъти по-висока дсмъртнос у нас от инсулти НЯМА . Тромболизата спасява живот рядко , а дава и усложнения понякога . ННе е в никакъв случай някаква панацея за инсулта . У нас от инсулт се умира и поради липсата на стройна мрежа от неврохирургии , които да оперират хематоми и аневризми на горещо , липсва ендоваскуларна неврорентгенология , няма гама - нож , няма организация за ранно невроизобразяване .... НЯМА . Няма и да има , докато дебили управляват здравеопазването и други дебили са доволни от ниските здравни вноски .

Българското здравеопазване, което е на последно място в Европа, според проучване на Дейли Телеграф. Изследван са здравните системи в 33 европейски страни по системата на Euro Health Consumer Index въз основа на 38 фактора. Сред тях са достъпът на пациентите до медицински услуги и информация, както и времето за чакане пред лекарския кабинет или за извършването на дадена манипулация. Най-малко точки събира България, а преди нас са Румъния, Албания,Словакия, Полша и Македония. Българското здравеопазване е псевдо и се състои от некомпетентни и алчни индивиди. Когато качеството му се доближи до Европейското, тогава могат да искат европейски заплати, а докато не се реформира и контролира, колкото и пари да се наливат ще изчезват в крадливите им джобове без полза за пациента.

От писанията на докторите излиза, че единствените, които заслужават високи заплати са те. Инженери, учители, пилоти, журналисти и т.н. са нещастници, имали глупостта да изберат професия, която не може да изнудва останалите и да мрат, ако нямат пари? Българското здравеопазване в голямата си част се състои от самозабравили се некомпетентни и алчни индивиди. Когато качеството му се доближи до Европейското, тогава могат да искат европейски заплати, а докато не се реформира и контролира системата, дори военният бюджет на САЩ няма да им стигне и парите ще изчезват в крадливите им джобове без полза за пациента.

Българското здравеопазване е мъка за всички доктори и болни. Поне един път в годината съм в болнично заведение, от години е така. Но нито един път от мен не е искано пари или някаква услуга, не ъм знудван. Влизам понякога в болница с отврат, от немай къде, в краен случай. Нито има тоалетни, нито има условия за персонала. Изминавам по два километра за тоалетна. Така например в Александровата болница в София, сестрите и санитарките се преобличат по килоти и комбинизони в коридора, пред болните и пред студентите. Сградите на болниците не са ремонтирани от десетки години. Помещенията са претъпкани с болни, чудя се постоянно как работят тези хора, на тези работни места. Особено в нервните отделения, където е истински ужас и ад. На нова година влезнах във френска болница, огледах я от любопитство, разликата е огромна: достатъчно тоалетни - чисти и поддържани; докторите имат отделен корпус - нещо като докторски хотел с лична стая за всеки доктор, всяка сутрин болните са къпани или се къпят, бръснати, жените са с нови прически направени от фризьори, чаршафите всяка сутрин са подменени на всички болни, помещенията почистени в т.ч. измити и прозорците - стъклата, след привеждане в ред на помещения и всички болни започва визитацията. У нас болничните заведения са жива трагедия, публична тайна е. Лекарствата у нас са значимо по-скъпи спрямо Европа, където на много места за здравноосигурените са безплатни, в съседните страни лекарствата имат по-ниски цени, освен това прави впечатление на всички които често посещаваме доктори, че често те, докторите, са посещавани от дистрибутори на лекарства разнасящи оферти и ценови листя. Аптеките са пълни с хора и опашки, постоянно откриват нови аптеки... Докторите нямат време, те само пишат и са станали счетоводители, подреждат по цял ден листчета и папки защото ще бъдат глобени от здравната каса. Нямат време да четат професионална литература, нямат време за пациентите си. А здравната каса е създала една абсурдна организация. Докторите не преглеждат болните, щото нямат време, а пишат, създават документи... Накрая резултати са ясни - в България измираме най-много. За всичките тези неуредици е виновно целокупното българско население, мълчи, трае - само мърка в тесене кръг, постоянно желае да бъде лъгано, глупаво население, което е превърнало живота си в зла сапунена опера... Обаче има един парадокс, състоянието на българското здравеопазване е окаяно, но в същото време от години във всички политически листи, на всякакви избори, присъства добре представена професионалната група на докторите, натискат се докторите политици да стават. Не са виновни докторите за сътоянието на здравеопазването, но изглежда урковците от докторското съсловие/по аксиома във всяко съсловие има урковици/, вписани в тези политически листи, направиха тази трагична организация, думата е за тези доктори дето направиха здравната реформа. Тях ругайте, ако смятете за нужно, а не всички доктори. А иначе здравеопазването е такова, каквото е цялото ни общество - деградирало, но може би с една идея малко по-добро от останалите сфери на обществена дейност. Какъвто народа, таково е и здравеопазването.