През 2022 г. Регионалния исторически музей в Бургас предвижда серия от археологически проучвания. До месец започва работата по нов археологически обект край Бургас, пазен засега в тайна заради иманярските набези. До него учените стигат след задържане на иманяри с уникални находки. Според тях, проектът ще засили рекламата на България със своите археологически ценности. 

За тази година РИМ Бургас продължава разкопките на "Акве калиде", в зоната на северната стена на римската баня. Тези разкопки са изцяло финансирани от общината.

Продължават и подводните проучвания. Ще бъдат направени две експедиции - една от Центъра за подводна археология, която ще работи в залива Форос, и една съвместна, между НИМ и РИМ-Бургас, която ще работи в залива Ченгене скеле и край нос Каба бурун. И двете подводни експедиции се финансират изцяло от общината.

Планира се продължаване на археологическите разкопки на средновековния град Русокастро. Там ще се допроучи щерната на замъка на крепостта, както и тайният проход с кулата-кладенец при северната стена на средновековния град. Разкопките ще бъдат финансирани от Община Камено; за финансиране РИМ-Бургас е кандидатствал с проект и пред Министерството на културата.

За пръв път бяха показани две от последните находки от крепостта Русокастро. Единият артефакт представлява керамичен съд с изображение на барс. Изображението е върху голямо блюдо, изпълнено е в техниката сграфито. Керамичният съд е част от изложбата, организирана от РИМ-Бургас "Средновековна сграфито керамика от Българското Черноморие".

Другата необичайна и забележителна находка представлява конска кост, която се е използвала за гадаене; нагорещено желязо се допира до плешката, а гадателят гледа от обратната страна по какъв начин е разпукана костта вследствие от високата температура и по това е извършвал своите предсказания.

Туристите ще научат още за разкритите кости от тази година, даващи информация за бита на четирите селища около крепостта, за лова на зубри от царското семейство и ловните соколи.

"Например, ние знаем много добре, че е имало камили още през XIV век в Русокастро, че средновековните хора са консумирали морски риби като паламуд и есетра, знаем също така, че са консумирали морски миди, стриди и черноморска мида. Знаем, че са ловували със специални породи ловни кучета, селектирани породи хрътки, които открихме тази година", разказва д-р Милен Николов, директор на РИМ-Бургас.

Специален гост на пресконференцията беше доц. д.и.н. Николай Овчаров, който представи своите най-нови проучвания за битката при Русокастро през 1332 г., намерили място в най-новата му книга му "Цар Александър Асен. Миротворецът".  Така сред Перперикон, замъкът във Вишеград, Месамбрия и Аполония за туристите и в полза на културния туризъм вече ще бъде представяна и крепостта Русокастро.

"Тези, на които искаме да приличаме, например на Гърция или Турция, по отношението на развитието на туризма, на техните щандове, отпред е Акропола или Ефес, това нещо ще бъде и за България. Там ще бъдат такива обекти като Русокастро, Перперикон и Рациария, естествено Търновград с неговите прекрасни паметници", заяви доц.д.и.н Николай Овчаров.

Присъстваха и кметът на Община Камено Жельо Вардунски, зам.-кметът по култура, туризъм и спорт в Община Бургас Диана Саватева и др.