Ищецът аргументира образуването на наказателното дело с разпространяване на неверни и фалшиви обвинения от страна на партийния лидер. В официално разпространено съобщение Николай Димитров изразява мнението си, че атаките срещу него са част от „деструктивна политическа дейност, отказ от истински и принципни политически дебати”.

В последната декларация от името на партия „Дела” се твърди за "връзки на несебърския кмет и зависимости със сенчести кръгове”, „липса на обществена подкрепа и морал” и „престъпно управление”.

Според Николай Димитров подобни изявления уронват авторитета му, накърняват честта и достойнството му и това е довело до възбуждането на дело срещу Атанас Терзиев.