В Русия искат 9 г. трудов лагер за историк, писал за Сталин
Руската прокуратура поиска присъда от 9 години в трудов лагер за историка Юрий Дмитриев, който документира престъпленията на режима на Йосиф Сталин.
Детето било осиновено на 3-годишна възраст, след като историкът завел дело срещу социалните служби, които не му позволявали да го вземе под опека с мотива, че бил твърде стар за баща. Оттогава той бил подложен на непрекъснати проверки, а след като възпитатели в яслата съобщили за белези по кожата на момиченцето, Дмитриев започнал да му прави снимки. В крайна сметка се оказало, че "белезите" са следи от лейкопласт.
Самото дете не се е оплаквало от отношението на Дмитриев, а една от биологичните му дъщери - Екатерина Клод, нарече обвиненията "абсурдни". Тя разказа, че заедно с децата си прекарват много време с баща й и осиновената му дъщеря и той се грижел за всички много добре.
"Това дело изобщо не би трябвало да влезе в съда, защото в него няма извършено престъпление", коментира адвокатът.
По-рано съдът обяви официални резултати от психиатричния преглед, според който историкът е психически здрав и няма сексуални отклонения.
Самият Дмитриев ще има право на последна дума на 27 март, след което се очаква решението на съда дали той ще бъде изпратен в наказателна колония, както настоява прокуратурата.
Близки и колеги на 61-годишния историк твърдят, че обвиненията на прокуратурата са несъстоятелни, а причините за обвиненията са неговите разследвания на престъпленията на Сталин, с които е станал неудобен и за руския президент Владимир Путин.
Юрий Дмитриев беше арестуван на 13 декември 2016 година, след като организацията, за която работи - "Мемориал", публикува имената на повече от 40 000 милиционери, участвали в репресиите на Сталиновия режим. Това предизвика протести на техни наследници.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче заяви, че правителството няма нищо общо с делото.
"Кремъл не се меси в подобни случаи", коментира той пред Ройтерс.
Историкът Николай Сванидзе, който често критикува нарушаването на човешките права в Русия, обаче заяви:
"За съжаление, това не е единичен случай. Властите не гледат добре на историците. Честните историци са смятани за политически опоненти".