Първи две забулващи се посланички на Турция
За първи път в историята на републиканска Турция в две задгранични мисии за посланички бяха назначени жени, които се забулват според консервативните норми.
За посланик на Турция в Кувейт е назначена Айше Хилял Саян Койтак. Тя е сестра на министъра по въпросите на семейството и социалните проблеми Фатма Бетюл Саян Кая, която също се забулва.
Името на министъра нашумя покрай прогонването й от холандските власти през март тази година, когато тя искаше да участва в събиране с представители на турската диаспора в Холандия, за да ги насърчи да гласуват с "да" на референдума в Турция за разширяване на президентските пълномощия.
Другото ново назначение на забулена жена е Мерве Кавакчъ, която ще представлява Турция в Куала Лумпур, Малайзия.
Новата посланичка в Малайзия Мерве Кавакчъ бе първият депутат, тогава от управляващата Партия на добродетелта, която се появи със забулена глава при учредяването на турския парламент през 1999 г.
Тогава тя не бе допусната да произнесе депутатската клетва заради облеклото. След това й беше отнето турското гражданство и тя се установи в САЩ. Случаят обаче предизвика много силен отзвук.
Партията на добродетелта на покойния премиер Неджметин Ербакан бе забранена от Конституционния съд, но фактически отвори пътя за основаването и възхода на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Реджеп Тайип Ердоган, чийто ментор беше Неджметин Ербакан.
Преди няколко години със закон в Турция бе разрешено носенето на забрадки от жените в официалните учреждения. Турското гражданство на Мерве Кавакчъ бе възстановено и тя бе избрана за депутат от квотата на ПСР. Сега е утвърдена за посланик в Куала Лумпур.
В авторска статия на тема забулените посланички политическият анализатор Мурат Йеткин твърди, че назначението на Кавакчъ е утвърдено лично от Ердоган.
В същото време Йеткин припомня, че тези дни депутатът от основната опозиционна Народнорепубликанска партия Дурсун Чичек показа в парламента снимка на г-жа Мерве Кавачкъ, която е на колене пред шейха на мюсюлманската секта Накшбандия, считана от някои за радикална.
Депутатът поиска отговор на въпроса дали по този начин в момента не се разчиства пътя за навлизането на привържениците на друга секта в държавните институции, на мястото на привържениците на сектата на Фетхуллах Гюлен, срещу които се извършва чистка на всички нива.