Фандъкова поиска София да се причисли към селските райони
Кметът на София Йорданка Фандъкова поиска Столичната община да бъде допусната като бенефициент по ОП "Развитие на селските райони".
Един от въпросите, поставен от Фандъкова, е бил Общината има готовност да кандидатства с различни проекти за развитието на населените места около столицата. Един от най-атрактивните е свързан със създаването на екопътеки и
информационни центрове на Софийската Света гора.
Кметът Фандъкова запознала министър Станков и с програмата на Столичната община за намаляване на популацията на бездомни кучета и с мерките, които се осъществяват в момента. Тя поискала да бъде ускорено изработването и приемането на Национална програма за решаване на проблема с бездомните кучета. В разговора е уточнен и напредъкът по изработване на нова наредба на Министерството на земеделието и храните, която да даде възможност на общината да изгради втори етап на приюта от отворен тип.
Приютът е край село Горни Богров.
Фандъкова се похвали пред журналисти, че одобрен проектът за наблюдателните кули за пожари. Това тя каза при проверка на ремонтните дейности на язовир „Суходол-2”, предаде "Фокус". Проектът се финансира от Държавен фонд „Земеделие”. Очаква се подписване на договора.
Кметът обясни, че ще се изградят 3 кули в Бистрица, Плана и Бухово, на които има съоръжения за постоянно наблюдение при възникване на пожари на територия от 5 км.
На пресконференция министър Иван Станков представи Снежана Благоева като нов зам.-министър на земеделието и храните на мястото на Светлана Боянова.
За българското земеделие бяха спасени около един млрд. евро, т.е. парите не бяха загубени, отчете при предаването на поста Боянова. Новият екип трябва да преговаря за запазване на парите за развитие на селските райони, тъй като тенденцията е за намаляване, посъветва тя.
На свой ред Иван Станков се похвали, че на Съвета на министрите по земеделието на ЕС, заседавал на 18 и 19 март в Брюксел, е било прието искането на нашата страна за обвързване на подкрепата от Брюксел (за периода 2014-2020 г.) с производството. Става дума, поясни министърът, за стимули за растениевъдство, животновъдство. Прието е било и предложението на България да запази схемата за единно плащане на площ до 2020 г. Споразумение е било постигнато и за подпомагане на малките ферми с до 1500 евро.
Служебният министър отчете и голям напредък за облекчаване на "зелените" изисквания, свързани с озеленяване и поддържане на екологични площи. Според ЕК 7 процента от земята трябва да бъде за тази цел. България обаче е отговорила че, ако се направи това, ще бъде ощетено нашето производство и е поискала 3 на сто. В крайна сметка екологично насочените площи, които трябва да поддържа всеки фермер с обработваема земя над 150 дка, са намалени до 5 на сто.