Разликата между астрономическите горещници и наложилите се 15, 16 и 17 юли (в последния ден църквата почита Света Марина) се обяснява с преминаването към юлианския календар, който с времето се отдалечава от григорианския заради повечето високосни години в него, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.

Поверието

Горещниците в народния календар са известни с имената Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, Люта, Чурута и Опалена Мария. Седмицата, в която се падат тези дати, се нарича Запалена или Опалена неделя.

През горещниците човек трябва да се пази от парещите лъчи на слънцето.

Преди години, когато хората зависели още по-силно от природата и нейните капризи, те вярвали, че отбелязването на горещниците предпазва дома и нивата им от пожари и градушки. Най-строго се спазвали първият и третият ден. През тези дни не трябва да се ходи на нива и да се жъне, вършее, коси и копае. Не се меси и пече хляб - за опазване на труда от огнени стихии и градушки.

Според поверието не бива да се пали огън и да се изнася вън от жилището. На третия ден чрез специален обред се пали един общ нов огън, от който всеки подновява огъня в своя дом.

Горещниците се почитат най-много от ковачи, хлебари, калайджии, които работят с огън.

През трите поредни дни се гадае какво ще бъде времето през януари, февруари и март следващата година.

Времето днес


В първия ден от Горещниците времето ще е слънчево, след обяд и горещо. Дневните температури ще се повишат с още 1-2 градуса и максималните ще бъдат между 33° и 38°, в София 32°.

Над Черноморието ще бъде слънчево, с температури до около 30°. Ще духа бриз. Температурата на морската вода е около 25°. Вълнението на морето ще бъде предимно 1 бал.

В планините времето ще е подходящо за туризъм.

Вижте дългосрочната прогноза на Дир.бг