Светът е поразен от масовото убийство в американско училище
Европейски лидери, присъединявайки се към хората от целия континент, изразиха ужаса си от вчерашното клане в начално училище в американския щат Кънектикът и поднесоха най-искрени съболезнования, съобщава Ройтерс, цитирана от БТА.
В открито писмо до Обама френският президент Франсоа Оланд заяви, че е шокиран от случилото се и че изказва дълбоко съжаление от този акт на неописуемо насилие, довел до толкова много жертви.
Британският премиер Дейвид Камерън каза в своя декларация, че "мислите му са с наранените и онези, които са изгубили свои любими същества".
"На човек му се къса сърцето, като мисли за онези, чиито деца бяха лишени от живот на толкова крехка възраст", пише Камерън.
От името на Европейския съюз съболезнования до близките на жертвите, президента и народа на САЩ изказаха шефката на дипломацията Катрин Аштън и председателят на ЕК Жозе Барозу.
Канадският премиер Стивън Харпър написа в Туитър: "Каква потресаваща новина. Канадците се молят за учениците и семействата в Кънектикът, засегнати от това безсмислено насилие."
В изявление на австралийския премиер Джулия Гилард се казва: „Австралия скърби заедно с Америка. Ние споделяме шока на Америка от това безчувствено и непонятно деяние”.
Президентът на Русия Владимир Путин изрази дълбоките си съболезнования на президента на САЩ Барак Обама във връзка с трагедията, съобщи пресслужбата на Кремъл.
Особена скръб, изтъква руският държавен глава в телеграмата си, предизвиква фактът, че повечето жертви са деца. Путин моли Обама да изрази съчувствието и подкрепата му на семействата и близките на загиналите и добавя, че заедно с американския народ съпреживява трагедията.
„Бих искал да изкажа най-искрени съболезнования по повод трагедията в Нютън, щата Кънектикът, погубила живота на десетки невинни. В навечерието на един от най-светлите християнски празници нашите молитви и мисли са отправени към родителите и близките на загиналите”. Това се казва в съболезнователното писмо на бългаския президент Росен Плевнелиев до президента Обама.
„В този момент на тъга искрено споделям болката на семействата и близките на жертвите, със съзнанието, че няма думи, които да изразят скръбта от загубата на дете. Моля приемете от името на българския народ и от мое име най-дълбоки съболезнования за трагично загиналите невинни американски граждани. Отправям и най-искрени съчувствия към родителите и семействата за огромната им и незаменима загуба”. Това пък се казва в съболезнователната телеграма на премиера Бойко Борисов до Барак Обама.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун изпрати съболезнователно писмо до губернатора на Кънектикът Дан Малой, за да изрази най-дълбоката си покруса от скандалните убийства. Бан добавя, че мислите и молитвите му са отправени към семействата на жертвите и всички, които са наранени по някакъв начин от ужасяващото престъпление.
Британската кралица Елизабет Втора изпрати телеграма до президента Барак Обама, в която подчертава, че е шокирана и натъжена от убийството на 26 души в училището в Кънектикът.
"Принц Филип се присъединява към дълбокото ми съчувствие към вас и американския народ в този тежък момент", добавя кралицата, която рядко коментира събития извън Общността на нациите, посочва Франс прес.
Медиите в Европа побързаха да обвинят за вчерашното масово убийство в САЩ прекалено либералните закони за притежаване на оръжие в САЩ.
"Ако не сега, кога ще дойде моментът да бъде поставен въпросът за контрола над притежанието на оръжия?" - написа в заглавие британският вестник "Гардиън".
В същия дух е и редакционната статия на в. "Вашингтон пост".
Вчерашната трагедия възкреси спомена за масовото убийство през 1996 г. в шотландския град Дънблейн, когато стрелец изби 16 деца във физкултурния салон на начално училище.
Премиерата в САЩ на екшъна с Том Круз "Джак Ричър" беше отложена заради кървавата драма в Кънектикът. Филмовото студио "Парамаунт пикчърс" съобщи, че в знак на почит към семействата на жертвите премиерата в Питсбърг, където филмът е сниман, няма да се състои.
Снимки от мястото на трагедията