Електронен дневник ще съобщава какво правят децата в училище
600 училища в страната ще бъдат снабдени с електронен дневник от началото на новата учебна година. Това е софтуерна система, която спомага организирането на учебния процес.
По три начина ще бъдат информирани родителите за състоянието на децата им в училище, обясни пред Дарик радио инж. Йордан Йорданов, управител на фирмата, създател на софтуера.
„В пакета са включени три канала за уведомяване. Първото е гласово уведомяване със синтезиран компютърен глас, 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата. Родителите могат да се обадят на единен телефонен номер, на който да получат тази гласова информация за децата си. Паралелно с това е предвидена и активна страна на електронния дневник. Когато има някакво събитие, той се активира и изпраща SMS на родителя със събитието, което е настъпило, ако родителят желае това. Предвиден е и трети канал - по имейл - чрез него ще се пращат по-обстойни по обем информации", каза още Йорданов.
По думите му 85 на сто от родителите и 90 на сто от учителите са на мнение, че електронният дневник ще повиши успеха на учениците, ще подобри тяхната дисциплина и ще промени към положително обществените нагласи за българското образование.
Той обаче допълни, че все още 15% от родителите са против този софтуер, тъй като предпочитат личния контакт с учителите и същевременно вярват на своите деца.
В други училища пък се въвеждат строги изисквания, съобщава вестник "24 часа". Ученикът няма право да демонстрира прояви на интимна близост в сградата, в района на училището и по време на час - пише в правилника на 32-а гимназия “Св. Климент Охридски” в София.
"При нас има деца от 1-и до 12-и клас и сме виждали как малките с жив интерес наблюдават как големите се гушкат по коридорите, а това не е възпитателно", обяснява директорката Нели Костова. Според документа учениците са длъжни оше да не се явяват с опасни обувки - маратонки с колелца и бутонки с шипове. Забранен също е пиърсингът по лицето.
Едно от елитните видински училища - СОУ “Цар Симеон Велики”, пък определя като недопустими за учениците дълбоки деколтета, голи рамене, прекалено къси поли и шорти, бюстиета, носенето на обеци от момчета в сградата.
В Професионална гимназия "Васил Левски" във Видин пък разрешават правилникът определя изисквания към облеклото: полите и роклите да са не по-къси от 10 см над коляното; обувките на момичетата да са с ток, не по-висок от 4 см; блузите и ризите да са не по-къси от колана на панталона или полата; облеклото да не разкрива елементи от бельото, както и да не се носят къси панталони и джапанки.