Туристическата застраховка – необходимост или не?
Катастрофата с български туристи в Египет с местен автобус постави въпроса сключват ли всички пътуващи застраховки. Оказа се, че не.
„Самите хора, които са минали по този пътя могат да кажат и да оценят смисъла на сключване и издаване на тази застраховка”, заяви туристическият агент Илияна Пешлова.
По думите й даже и тези, които не искат да се застраховат, в крайна сметка се съгласяват, защото отговорността, ако се случи нещо в чужбина, е тяхна.
Въпреки това, застрахователни брокери пресмятат, че на 100 клиенти, посетили офиса им през миналата година, 10 са сключили застраховка "Помощ при пътуване в чужбина". Година по-рано са били 8 на сто. Средната цена на застраховката е 28 лева. Срещу тях се покриват медицински разходи за над 10 хиляди евро.
„В повечето случаи туристът в нужда трябва само да се обади на телефонен номер, записан на полицата”, обяснява застрахователният брокер Кольо Делев.
Туристът ще бъде насочен към най-близкото лечебно заведение за безплатна помощ.
Председателят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов пък заяви:
"Смисълът на застраховката е независимо от причините, пострадалите да бъдат обезщетени подобаващо. Представете си, че този инцидент не става в автобус, просто се разхождате - падате и си чупите ръка, крак или друго. Ако не сте застрахован, вие сам трябва да си платите лечението".
Той съветва винаги, когато посещаваме дадена страна, да влезем в сайта на МВнР и да се позаинтересуваме какви здравни или други рискове крие.