Имаме голям потенциал за развитие на двустранните икономически отношения, но и във всички останали сфери, допълни президентът Плевнелиев, като отбеляза мястото на културата.

В икономическата сфера се обединихме около мнението, че големи френски компании вече работят успешно у нас и това ще бъде началото на следваща фаза, добави той. Очаквам френските инвестиции през следващите години да бъдат много по-големи по обем, заяви българският президент. Ако досега, за 23 години, сме имали около милиард (евро френски инвестиции), предполагам, че през следващите четири до пет години ще направим отново милиард. Това означава, че вече сме 4-5 пъти по-ефективни и бързи, потенциалът е сериозен, посочи държавният глава.

Росен Плевнелиев заяви, че нашата страна разполага с подкрепата на Франция за Шенген. България пък е изразила категорична подкрепа за операцията в Мали.

Президентът Плевнелиев съобщи, че разговорът е засегнал и темата за атентата на летището в Бургас, като нашата страна е благодарила на Франция за подкрепата на нейните служби.

От своя страна френският държавен глава Франсоа Оланд е подкрепил генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова за втори мандат, като е добавил, че Франция е доволна от нейната дейност и желае тя да продължи да работи за Организацията на обединените нации за образование, наука и култура.

Двамата президенти споделят мнението, че в бъдещия бюджет на ЕС до 2020 г. голям приоритет е общата селскостопанска политика, а политиката на сближаване се разглежда като средство за растеж.

Президентът Плевнелиев съобщи, че е поканил президента Оланд да посети България. Очаква се такова посещение да се осъществи през следващите месеци, съобщи БНР.
Между България и Франция има изключително разбирателство и приятелство, споделяме общи виждания и решения по всички теми, независимо дали са от европейския или от регионалния дневен ред, или в по-глобален аспект, отбеляза българският държавен глава.
ИЗБРАНО