Учени: Здравословният тен е мит
Хората с млечно-бяла кожа и с лунички са най-застрашени от развитие на рак на кожата при изгаряне от слънце. Мит е, че придобиването на тен е здравословно.
По думите й кожата почернява, за да се защити от слънцето. Вторият мит е, че когато почернява човек, той вече е защитен от слънцето - почерняването на кожата се равнява на фотозащитен фактор 4 от UV лъчите, а максималният фактор е 50 +, така че почерняването не предпазва от вредното слънчево въздействие.
Доц. Казанджиева допълни, че схващането, че кожата не може да изгори докато е облачно или докато човек е във вода, също е грешно. Слънчевите лъчи през зимата също са опасни заради отражението на снега, каза още специалистът. Фотозащитните кремове не осигуряват възможност човек да стои по-продължително време на слънце. Те трябва да се нанасят половин час преди излагането на слънце и на всеки два часа да се подновяват, посъветва тя.
Силата и броят на изгарянията в детска възраст увеличават в пъти риска от поява на рак на кожата в по-зряла възраст, допълни доц. Казанджиева. Заболяването може да се появи без значение от възрастта или пола на човек.
В България болните от рак на кожата са 3.7 на 100 хиляди души, но тази цифра никак не е малка, а броят на тези пациенти се увеличава, каза председателят на дружеството проф. Николай Цанков.