Става въпрос за така наречения афлатоксин – гъбичка, която се разпространява по фуражите и оттам заразява млякото и преработените продукти за крайните потребители.

Директорът на областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч д-р Ивайло Йотов уточни, че става въпрос за 966 кг сирене, което е било открито при рутинни изследвания на млякото в мандра в село Горан, предаде БТА.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) този токсин повишава риска от рак на черния дроб.
Завишените стойности на афлатоксина са били открити и във ферма в Ловешка област. Засегнати от опасната гъбичка са били селата Горан и Радювене.

Фуражът, който е първоизточник на заразата, не се продава от търговци. Гъбичката се е появила, след като храната за животните не е била съхранявана правилно и се е появил мухъл, от който се образува афлатоксинът.

По данни на агенцията опасните млечни продукти не са били консумирани от хора, тъй като са предприети навременни действия по унищожаването им. В момента се провеждат общоселски събрания, за да се уведомят местните хора, които може да са произвели домашни продукти от заразеното мляко.

От Агенцията по храните успокоиха, че заразата не е излязла извън границите на областта и млякото не е ползвано в други производства. Последните изследвания и проби в Ловешко са отрицателни и разпространението на опасния токсин е овладяно.

По думите на д-р Йотов специалистите от агенцията вече имат предположения кои пасища са източникът на токсина.
"След като минават комбайните, които жънат царевицата, част от стеблото на царевицата остава в земята. Вероятността там да е проблемът е много голяма", казва директорът на агенцията в Ловеч. Утре той ще се срещне с арендаторите, за да се предприемат мерки тези масиви да бъдат изорани.
Като трета мярка се предвижда ограничаване на излизането на животните на паша. Тази вечер ще пристигне и екип от агенцията в София. В белгийска лаборатория ще бъдат изпратени проби от фураж, събиран от блоковете с царевица от частни стопани в село Радювене.
 
В момента е ограничено производството на кисело мляко от българска суровина на територията на общината. От утре мандрата в Горан ще произвежда кисело мляко само със суровина от Румъния. С всичко това, което се получава от община Ловеч и влиза като суровина в млекопреработвателното предприятие, ще се произвежда единствено краве сирене и кашкавал, които ще се изследват и когато се докаже, че не съдържат токсин, ще се пускат в търговската мрежа", заяви д-р Йотов.

През февруари 2007 г. инспектори от РИОКОЗ-Варна откриха два контейнера със сурови фъстъци от Гамбия, които съдържаха между 50 до 60 пъти повече афлатоксини от нормата.