Сигнал за отровни езера край Бургас
"Близо до град Бургас се намират няколко отровени езера, които представляват голяма опасност за околната среда и човешкото здраве".
"На проблема не е давана сериозна гласност до момента, защото има хора, които са облагодетелствани от прикриването му", пише Стефан Петров от ОЗБГ.
Повод на безпокойството е един сигнал на инж. Димитър Николов за окислителните езера. Според Николов те били причинени от „Лукойл“ – Бургас. От правозащитната организация са направили и видео клипове на състоянието на езерата в момента.
"Окислителните езера се намират в местността Пода, която е до град Бургас. В тази местност са изхвърлени десетки хиляди тона отрови, които са причина за респираторни заболявания на стотици бургазлии", твърди в сигнала си инж. Николов, като прави разбор на проблемната ситуация:
"Отровите проникват в почвата и подпочвените води, и се разпространяват. Изпаряват се във въздуха, а вятърът духа изпаренията към града и трови хората. Тези отрови достигат и до морето, с фатални последици и за флората и фауната".
През миналата седмица са били забелязани камиони, които са изхвърляли боклуци в едно от по-малките езера, а пречиствателната станция не работела. Хората в Бургас се ядосват на безхаберието на институциите.
"При положение, че всички бургазлии страдат от задушливата миризма и дори да не знаят какво им причинява, са наясно кой я "произвежда"!..", казва инж. Николов.
От ОЗБГ са категорични, че ситуацията може да доведе до екокатастрофа.
"Към всичко това се прибавят и съмнения за кражба, намекват от организацията.
Инж. Николов ще разкрие схема за източване на пари, на милиони левове", обещават от ОЗБГ, и в момента организират голяма пресконференция за популяризиране на проблема.
Наскоро общинските съветници от НФСБ и СЕК заявиха, че ще сезират всички възможни институции, включително и Главната прокуратура за окислителните езера на Лукойл край Бургас. За езерата сигнал е подал бившият общински съветник Димитър Николов, който повече от 20 години е бил на ръководна длъжност в бургаската рафинерия.
Мнението му на експерт е, че те не се експлоатират правилно. Би трябвало продуктите, които се изхвърлят там да бъдат унищожавани по специален метод. Това обаче не се правило, а по-леките отпадъци директно се препродавали. Според него в окислителните езера вече не би трябвало да се изхвърлят нефтоотпадъци, а районът да се рекултивира. Вместо това обаче фирмата, която от 10 години отговаря за окислителните езера дори имала договор с нефтената база в „Росенец“ и прехвърляли отпадъците в езерата.