Европарламентът е загрижен от ”Северен поток” 2
Европейският парламент ще приеме на последната си сесия за годината тази седмица резолюция, свързана с енергийния съюз и газопровода "Северен поток" 2.
Посочва се, че разширяването на газопровода би имало отражение върху енергийната сигурност и разнообразяването на доставките на енергоносители, както и върху принципа на солидарност между държавите от ЕС.
Очаква се ЕП да подчертае необходимостта от осигуряването на дългосрочни енергийни доставки до и през Украйна.
„Този проект трябва да бъде блокиран, защото лишава Украйна, Словакия и Полша от милиарди долари приходи и засилва монопола на руската компания "Газпром"", заяви преди дни украинският премиер Арсений Яценюк.
Според ЕП енергийният съюз изисква воденето на преговори за покупката на енергоносители "в един глас" с доставчици извън ЕС. Европейската комисия е призована да прецени уместността от въвеждането на механизъм за съвместно купуване на газ на доброволна основа.
ЕП подчертава, че енергийните договори трябва да се основават на пазарните цени и конкуренцията.
В резолюцията се подчертава, че истинската обща външна енергийна политика на ЕС следва да върви ръка за ръка с общата външна политика и политика на сигурност.
ЕП отбелязва необходимостта от по-голяма прозрачност на енергийните споразумения, която би могла да бъде постигната чрез укрепване на ролята на ЕК в преговорите за доставки. Според ЕП би могло да се постави изискване за участие на комисията във всички преговори в качеството на наблюдател, за да се ограничи възможността от злоупотреба с господстващо положение от страна на доставчиците.
Евродепутатите призовават ЕК да подготви образци на проектодоговори и насоки за тяхното съставяне, включително примерен списък на некоректни договорни клаузи. Целта е държавите от ЕС да успяват да се снабдяват с енергия на достъпни за потребителите цени.
В проекта на резолюцията е записано, че всички инфраструктурни проекти на ЕС, насочени към разнообразяване на енергийните източници, доставчиците и маршрутите, трябва да бъдат в пълно съответствие с общностното законодателство в областта на климата и енергетиката. Те трябва да съответстват и на дългосрочните цели и приоритети, включително енергийната сигурност на ЕС, при използването вече на съществуващите енергийни инфраструктури и пътища за пренос към ЕС.
Евродепутатите намират, че ЕС следва да помогне приоритетно на най-уязвимите държави да разнообразят своите източници и пътища за доставка на енергия.
"Северен поток"
Първата линия на газопровода "Северен поток" за преки доставки на руски газ до Германия и Западна Европа по дъното на Балтийско море, бе пусната в експлоатация през ноември 2011 г..
На 4 септември 2015 г. "Газпром" (51%) и компаниите BASF (10%), E.ON (10%), френската ENGIE (9%), OMV (10%) и Shell (10%) подписаха споразумение за създаване на газопроводна система "Северен поток" 2. Капацитетът на газопровода е 55 милиарда куб. м на година.
Газът ще бъде пренасян през Балтийско море направо до Германия, Великобритания, Холандия, Франция, Дания и други страни, като ще заобиколи Украйна. По този начин стратегическите енергопотоци ще прескочат Полша, Унгария, Словакия и Украйна.