Ако дойде на власт, основният претендент за премиерското кресло - Сергей Станишев, възнамерява първо да създаде нови работни места и да договори нови правила на играта с доставчиците на ток. Освен това БСП още от март 2012 г. приканва да бъде подновен диалогът за изграждане на АЕЦ "Белене", още повече че руският "Атомстройекспорт" е обещал да кредитира стопроцентово строежа.

Това изглежда напълно логично - разочаровани от евроцентризма, българите ще започнат пак да поглеждат към Русия, родината на Царя Освободител, комуто е издигнат паметник в центъра на София, точно срещу парламента, добавя "Вести", цитирано от БТА.

Оставката на българското правителство е добре дошла за Москва, защото може да придвижи напред замразените от него проекти за АЕЦ "Белене" и за петролопровод Бургас-Александруполис, твърдят експерти на "Комерсант".

Преговорите за "Белене" и за тръбопровода с руския президент Владимир Путин ще трябва да води следващият избран премиер на България, тъй като евентуалното служебно правителство ще бъде "абсолютно формално", коментира пред вестника проф. Атанас Тасев от Българския енергиен форум. Според него обаче те ще бъдат размразени, само ако на власт в София дойдат "проруски политически партии" като социалистите или "Атака".

"Руската страна в случая не рискува нищо, защото себестойността на оборудването за "Белене" е далеч по-ниска от пазарната му цена, сиреч "Росатом" (фирмата майка на "Атомстройекспорт", б. р.) може да го препродаде, когато пожелае", пояснява експертът.
България пък "остава без пространство за маневри" - ще трябва следващият кабинет или да плати оборудването плюс неустойката, или да преговаря за съвместната му продажба на трети страни, заявява той.

Дошъл на власт като популист, Бойко Борисов поведе доста твърда икономическа политика - приватизира частни пенсионни фондове и рязко намали разходите за науката. Тези мерки постепенно започнаха да отблъскват от него предишните му привърженици, посочва интернет списанието "Новая политика". Освен това имиджът на Борисов и на партията му ГЕРБ бе доста помрачен от многобройни скандали по повод обвинения в корупция и връзки с престъпния свят. И преди него, и до днес България е смятана за една от европейските държави, най-силно повлияни от престъпността, се казва в материала.

До изборите, бездруго очаквани през лятото, България ще бъде управлявана от временно правителство - вече без участието на ГЕРБ, прогнозира "Новая политика". "Подобна мярка с извънредно правителство бе вече изпробвана след кризи в Унгария и Чехия.
При всяко положение се отваря нова глава в историята на страната", заключава изданието.