Мартин Димитров получи вот на доверие в СДС
Лидерът на СДС Мартин Димитров получи вот на доверие на заседание на Националния съвет на партията. "За" са гласували 45 от членовете му, "против" - 9, а трима са се въздържали, съобщиха от пресцентъра на сините.
Вотът на доверие бе поискан, след като кандидат-президентът на партията Румен Христов получи едва 65 761 гласа, което е по-малко от участвалите над 75 500 души на предварителните избори на десницата през юни. В проценти той събра едва 1,9 на сто от вота.
Самият Димитров заяви, че е готов да направи това, което ще е най-добре за партията, включително да подаде оставка, ако не получи доверие.
Срещу него предварително се изказаха от софийската организация. От структурата в Слатина дори обявиха, че в момента СДС е болен от рак, а туморното образувание се нарича Мартин Димитров и трябва да се отстрани. Десетимата представители на столичната организация обаче не бяха достатъчни за отрицателен вот.
Критики към лидера не спести и неговата предшественичка на поста Надежда Нейнски, която в момента е евродепутат. Тя оприличи СДС на националния отбор по футбол – "има звезди, но няма екип". По думите й няма значение, кой ще бъде лидер, ако няма екип зад него. Днес Нейнски определи случилото се като служебна победа на Димитров.
Противниците на Димитров са недоволни и от това, че той подписа предизборно споразумение с ОДС на Стефан Софиянски и Евгений Бакърджиев и по този начин практически разцепиха Синята коалиция.
Самият Мартин Димитров коментира, че според него най-сериозната грешка, която е допуснала партията на президентските избори, е била прекалено късното издигане на кандидата за държавен глава.
"Ние подценихме много фактори и имахме грешни преценки за много неща, но това ръководство има още много потенциал. "Партията беше финансово фалирала и беше в много тежко политическо и организационно състояние, когато аз застанах начело и смятам, че сега трябва да продължи планът за укрепване на СДС", отбеляза той, цитиран от БГНЕС.
По думите му по-важният въпрос е какво предстои оттук нататък.
"Тези избори бяха тренировка за ГЕРБ. Те видяха, че победителите не ги съдят. Те ще приложат същата схема и на следващите парламентарни избори. Необходими са мерки за структурно укрепване на СДС", допълни Димитров.
Той изтъкна, че иска СДС да се позиционира като интелигентната опозиция на ГЕРБ, а като основна цел начерта недопускането на БСП отново на власт.
"Ние смятаме, че българското общество ще поиска една разумна алтернатива, защото нито БСП, нито ГЕРБ могат да се справят с последствията от кризата. Тази алтернатива трябва да се опитаме да бъдем ние", каза още Димитров.