Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на брифинг след срещата с вицепремиера на Сърбия Зорана Михайлович и министъра на транспорта, съобщенията и информационните технологии на България Ивайло Московски.

„За мен основен приоритет в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС са Западните Балкани и в нашето поле на действие са две основни теми, като едната е пътната - изграждане на скоростния път между София и сръбската граница в двете отсечки Калотина-Драгоман и Драгоман-Сливница. Вече стартирахме процедурата, в момента предстои фиксиране на участниците. Основната част ще покрием със собствени средства и се надяваме тя да бъде завършена до 2 години и половина", заяви Нанков.

Според него бюджета е почти 35 млн. евро за реализиране на устойчиви проекти от двете страни на границата, за околна среда, за младежки политики, за туризъм и др., поясни той.   

Нанков посочи като важен приоритет за България и връзката по река Дунав.

Министър Ивайло Московски заяви, че ще работят по подписване на споразумение за воден и железопътен транспорт. Той поясни, че двете държави са си поставили рамка от около 6 месеца, в която трябва да бъдат намалени драстично цените за роуминг услуги.

„Обсъждаме няколко варианта. Работим и по проект за оптична свързаност между България, Сърбия и Румъния, нямаме заделен бюджет за това, но се надяваме по различни начини да бъде осигурен такъв, за да покрием всички разходи, които ще допринесат за устойчиво развитие на целия регион“, каза още той.

„България работи активно по изграждането на пътната и железопътна връзки между София и Калотина“, посочи министър Московски. В момента е в ход тръжната процедура за железопътния участък София – Волуяк, който се финансира от Механизма за свързана Европа, допълни той.

Московски припомни, че има изготвен технически проект за жп линията от Волуяк до Драгоман и се очаква търговете да бъдат обявени най-късно в началото на 2019 г.

„Ако няма значителни забавяния при тръжните процедури в рамките на 3 години ще имаме железопътна връзка и оперативна съвместимост на системите между България и Сърбия“, каза още той.

Вицепремиерът Зорана Михайлович заяви, че направлението до границата с България е приоритетно и за тяхната страна и вече има осигурено финансиране за електрификацията на жп линията от Ниш до Калотина.

Предстоят разговори на експертно ниво между двете държави за обсъждане на Споразумение за трансграничния железопътен трафик между България и Сърбия.