Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Бахрейн и Египет планират да наложат запор на собствеността на емирството в четирите държави. Това съобщи днес телевизия "Ал Маядин", позовавайки се на дипломатически източници, цитирани от ТАСС.

Според източниците външните министри на четирите страни, които заседават в Кайро, планират също да призоват и други арабски държави да прекъснат дипломатическите си отношения с Доха.

Министрите се надяват към тях да се присъедини Кувейт, който до последния момент игра ролята на посредник за уреждане на кризата около Катар.

Може да стане дума и за прекратяване на сътрудничеството с Доха на всички компании от арабските страни, които все още поддържат връзка с партньорите си в Катар.

Преди месец Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет прекратиха връзките си с Катар, обвинявайки го в подкрепа за тероризма и намеса във вътрешните им работи.

Последваха икономически санкции и транспортна блокада на емирството. По-късно те поставиха 13 условия за излизане от кризата, които предадоха на Катар с посредничеството на Кувейт.

Срокът за изпълнението им изтича днес, след като първоначалният бе удължен с 48 часа.

Катар е отправил контрапредложения

Катар е предложил на арабските страни да понижат равнището на дипломатическите си отношения с Иран и да закрият базираната в Обединените арабски емирства телевизия "Ал Арабия" в отговор на ултиматума, поставен от Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет.

Катар е изключил възможността да закрие турската военна база на територията си и е мотивирал позицията си с устава на Съвета за сътрудничество в Залива, който не забранява подобен тип връзки с други страни.

Щом Катар трябва да понижи равнището на дипломатическите си отношения с Иран, това трябва да сторят и останалите арабски страни, а щом трябва да закрие своята телевизия "Ал Джазира", нека бъдат закрити и други водещи арабски канали като "Ал Арабия" в ОАЕ.

Това се казва в публикувани в катарски медии части от отговора, който Доха е дала с посредничеството на Кувейт на 13-те искания на арабските държави за уреждане на кризата в Персийския залив.