В него те посочват, че в последните седмици в общественото пространство се изразяват становища и оценки за работата им и за правораздаването в съдебния район, които са в еднозначна негативна насока: че в Пловдив е "най-силна концентрацията на нарушения на правото на свобода и справедлив процес"; че "едно от първите основания България да е в челото на непрестижната класация на държавите в ЕС, които най-много са нарушили човешките права" е работата на пловдивските съдилища; че в тях условията са "казармени" и работят във "феодализиран район", в резултат на което "се губи идеята за право и законност".

Такива твърдения, намерили отражение в някои електронни и печатни медии, имат в повечето случаи един източник – адвокатска кантора в гр. Пловдив със сериозни интереси не само в наказателното правораздаване. Съдиите подчертават, че не отричат правото на мнение и свободното му изявяване от всеки гражданин и че нямат каквито и да е основания за упрек към средствата за масова информация, които изпълняват обществената си роля на източник на информация и отразяване на различни позиции, предаде БГНЕС.

Но общото на всички подобни твърдения е тоталната неистина и умелото манипулиране с цифри и общи фрази, които внушават на българските граждани, че пловдивските съдилища са едва ли не орган за репресия и потъпкване на човешките права. С такава оценка се изразява категорично несъгласие.

В искането е посочено, че подписалите го не търсят защита от Висшия съдебен съвет, а справедлива оценка на труда им и ясно изричане на истината на глас. Това трябва да се направи на основата на действителните резултати от работата им, а не поради конюнктурни интереси. Така на Висшия съдебен съвет се предлага да изрази публично позицията си по обръщението и поставените в него въпроси

Искането е изпратено и до председателя на Апелативен съд Пловдив. Съдиите мотивират избрания от тях начин на реакция със становище на Консултативния съвет на европейските съдии, според което, когато отделен съдия или даден съд /както е в случая/ бъде атакуван от обществена фигура чрез медиите по повод, свързан с правораздаването, съдията по правило следва да се въздържа от реакции по същия начин и че именно Висшият съвет съвет трябва да реагира бързо и ефективно.