"Ние няма да се съгласим с програма, която след кратък период от време - от 5 до 8 години - може да отслаби нашия потенциал за сдържане; с изграждането на европейския компонент на американската противоракетна система започна осъществяването на такава програма", заявил Медведев в телевизионно обръщение, цитиран от БТА.

По думите на руския президент на въоръжените сили ще бъде дадена заповед да предприемат мерки, "с които да се гарантира унищожаването, ако е необходимо, на средствата за получаване на информация и за управление на системата за противоракетна отбрана".
Освен това радиолокационната станция в Калининград за предупреждение в случай на ракетно нападение ще бъде въведена незабавно в максимална готовност. В района на града ще бъде разположена и батарея ракети "Искандер", които са с обсег до 280 километра (до 500 километра за някои версии).
Балтийският анклав граничи с две страни членки на НАТО - Литва и Полша.

"Ако всички други мерки се окажат недостатъчни, Руската федерация ще разположи в западните и южните си райони модерни нападателни системи, които ще гарантират унищожаването на разположените в Европа американски противоракетни комплекси", заяви още Дмитрий Медведев.

В същото време руският президент обяви, че страната му е готова на диалог със САЩ по въпроса за противоракетната отбрана, но само при създаване на ясна правна основа за такова сътрудничество.
"Русия и САЩ все още имат време да постигнат разбирателство по проблемите на ПРО и да се споразумеят, като, разбира се, бъдат отчетени интересите на Русия", подчертал Медведев.

Заплахите за разполагане на ракети в непосредствена близост до страни от НАТО не допринасят за взаимното разбирателство, коментира алиансът в отговор на днешното изявление на Дмитрий Медведев. Това предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на говорителката на организацията Оана Лунджеску.
В същото време Лунджеску даде да се разбере, че предложението на НАТО към Русия да обсъдят възможностите за сътрудничество в областта на ПРО остава в сила.

По-късно Белият дом обяви, че плановете на САЩ и НАТО да разположат противоракетен щит в Европа до 2020 г. остават в сила, предаде Ройтерс. "По много канали обяснихме на руските служители, че противоракетната отбранителна система не заплашва и не може да заплаши стратегическите сили на Русия", каза говорителят на Белия дом по въпросите от националната сигурност Томи Вайътър. Той посочи, че изпълнението на плана за разполагане на ПРО върви добре и САЩ не виждат никакво основание да го ограничат или променят.


Четиринайсет държави от НАТО, включително Германия, последваха примера на САЩ и се оттеглиха от Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ), който предвижда споделяне на информация с Русия и определя ограничения върху неядрените оръжия, заявиха днес дипломати от НАТО, цитирани от ДПА, цитирана от БТА.
Дипломатите не назоваха други страни, но казаха, че повечето от 28-те държави членки на НАТО възнамеряват да направят същото.
"Това е реакция срещу Русия, която излезе от ДОВСЕ през 2007 г. и не проявява желание да се върне към него", заявиха цитираните източници.
ИЗБРАНО