Неуспехите на Русия при изстрелването на космически апарати напоследък накараха властите да се фокусират върху състоянието на космическата индустрия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

"Необходимостта от структурни промени в "Роскосмос" се анализира, заяви пред журналисти прессекретарят на президента Дмитрий Песков.

"Ситуацията се анализира, тя безусловно изисква анализ", каза Песков в отговор на въпрос на журналисти дали поредицата провали при изстрелването на космически апарати налагат структурни промени в руската космическа агенция, предаде ТАСС.

На 27 декември стана известно за загубата на връзка с анголския телекомуникационен спътник "Ангосат-1", изстрелян от Байконур.

На 28 ноември от новия космодрум Восточни в Далечния изток бе изстреляна ракета-носител "Союз-2,16" с 19 сателита - руски и на други страни, които не бяха изведени в орбита. Провалите доведоха до взаимни обвинения, отбелязва Асошиейтед прес.

Вицепремиерът Дмитрий Рогозин, който отговаря за космическия отрасъл, заяви в телевизионно интервю вчера, че стартът на 28 ноември е бил провален, защото ракетата е била програмирана за изстрелване от космодрума Байконур в Казахстан, а не от Восточни.

Той обвини "Роскосмос", като заяви, че "има системни грешки в управлението, в ръководството на държавната корпорация".

Днес "Роскосмос" отвърна на удара, като отхвърли обвиненията на Рогозин за погрешното програмиране, но призна, че е имало грешки и че някои ръководители на проектантски предприятия, които са участвали в подготовката на старта, са наказани.

Рогозин бързо реагира във Фейсбук, като заяви, че "Роскосмос" "се опитва да докаже, че провалите стават не поради грешки в управлението, а просто се дължат на някакви "обстоятелства".

Причината за проблема с анголския спътник - първия космически апарат на африканската страна, произведен в РКК "Енергия" по поръчка на министерството на телекомуникациите на Ангола, още не са установени, предаде АП.

Тази вечер обаче ТАСС съобщи, като се позова на неофициална информация от ракетно-космическия отрасъл, че разреждане на акумулаторите на спътника може би е станало причина за загубата на връзка с него.

Електрозахранването е било възстановено благодарение на това, че слънчевите батерии (панели) са успели да се разтворят. Към този момент апаратът вече е бил ориентиран към Слънцето и това е позволило постепенно да се заредят акумулаторите.

Преди това друг източник съобщи за ТАСС, че специалистите вече са успели да възстановят връзката със сателита и да получат от него телеметрия.