Това съобщи компанията оператор "Токио илектрик пауър" (ТЕПКО), цитирана от БТА.
Работниците от ТЕПКО откриха миналата седмица, че от двайсетсантиметрова пукнатина в бетонна шахта на Втори реактор денонощно изтича силно радиоактивна вода. Те безуспешно се опитаха да я запечатат с бетон или да запушат пробойната с поглъщащи вода полимери. Днес те успяха да спрат теча, изливайки 1,5 хиляди литра течно стъкло и друго химическо вещество в пукнатината.

Равнището на радиацията във водата, която изтичаше в океана, бе 1000 милисиверта/час, което е 5 пъти над нормата.

Освен това от ТЕПКО планират инжектирането на азот в Първи реактор, за да се избегне евентуална експлозия вследствие на събралия се водород. Експертите в централата се опасяват, че количеството водород продължава да нараства и при контакт с кислорода във въздуха може да се стигне до експлозия. Предвидената операция за обезопасяване вероятно ще започне днес и ще продължи няколко дни, посочва компанията.

В първите дни на аварията в Първи, Трети, а може би и в Четвърти реактор имаше мощни водородни експлозии, които нанесоха значителни щети на сградите и доведоха до изхвърляне на радиоактивни отломки.

Разрушителното земетресение и цунамито оставиха около 25 милиона тона отломки, съобщиха специализираните за оценка на щетите служби. Отчетът включва информация само за трите най-тежко пострадали префектури - Мияги, Фукушима и Ивате. Освен това статистиката не отчита унищожените коли и плавателните съдове, изхвърлени от приливната вълна на сушата.

Последна актуализация в 11.33 ч.

ИЗБРАНО