Това е станало на 22 и 28 декември, като протестът е внесен в Административен съд София за решения на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ от 30.11.2017 г., с които се одобряват бизнес плановете за развитие на дейността като ВиК оператор за регулаторен период 2017-2021 г., при прилагане на метод на ценово регулиране „горна граница на цени” на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД Бургас, „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, Ямбол и „Водоснабдяване и канализация” ООД, Враца.

Обжалвано е решението за повишаване на цените без ДДС на водоснабдителните и канализационните услуги за 2017 г. и се одобряват цени без ДДС на водоснабдителните и канализационните услуги за 2018 - 2021 г.; както е приет анализ за социалната поносимост на цените на ВиК услугите за всяка година от бизнес плана и т. н.


От ВАП са установени съществени нарушения на административно-производствените правила, тъй като КЕВР се произнася по бизнес-планове, чиито окончателни редакции не са съгласувани от съответните асоциации по ВиК, съобразно правилото на Закона за водите.

Спазването на цитираното нормативно изискване е безусловно задължително, вкл. в случаите, в които след първоначалното съгласуване в бизнес-плановете от асоциациите по ВиК, от оператора на ВиК услуги се внасят корекции, променящи одобрените параметри.

По този начин от КЕВР са пренебрегнати повелителни правни норми с цел да се осигури вземането на решения за удовлетворяване на исканията на посочените ВиК оператори. Проверката на ВАП продължава.