Това съобщиха пред “Фокус” от пресцентъра на прокуратурата. По първоначална информация - става дума за щети в размер на около 200 милиона евро.

Преди два дни от АДФИ съобщиха, че Националната електрическа компания (НЕК) е платила стотици милиони на “Атомстройекспорт“ без правно основание, а в един от случаите - и в нарушение на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Материалите бяха изпратени в прокуратурата.

Досъдебното производство е образувано срещу двама бивши изпълнителни директори на НЕК по време на Тройната коалиция - Любомир Велков и Мардик Папазян, съобщи "Фокус".

Констатациите са, че нарушенията са допуснати по допълненията на Споразумението, сключено през 2006 г., между НЕК и „Атомстройекспорт” за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на блоковете в АЕЦ „Белене”. Според констатациите на АДФИ - след провеждане на обществената поръчка не се е стигнало до сключване на окончателен договор, а е било сключено Споразумение.

В периода между 2005 – 2009 година към това Споразумение са сключвани множество допълнителни споразумения. Не малка част от тях не са били предоставяни за одобрение на Съвета на директорите на НЕК, което нарушава Устава на компанията. Друго нарушение е, че за тези споразумения не е била приложена процедурата по ЗОП. В рамките на образуваното ново досъдебно производство прокуратурата ще проверява констатациите на АДФИ и ще ги преценява от правна гледна точка.

Ще бъде назначена комплексна технико-икономическа експертиза, която, след като се запознае с документацията по делото, ще трябва да даде отговор за допуснатите нарушения и да конкретизира размера на щетите.
Разследването по досъдебното производство ще бъде провеждано от специализираните екипи за борба с корупцията.

Първоначално докладът на АДФИ е бил приложен към старото дело за АЕЦ „Белене”, но след анализ на информацията, която се съдържа в него, е преценено, че е необходимо да се образува ново, различно досъдебно производство, уточниха от държавното обвинение.

Неотдавна от стенограма на заседание на Министерски съвет стана ясно, че премиерът Бойко Борисов е заявил, че се надява "прокуратурата да се размърда" и да даде отговор на въпроса защо няма никой в затвора, след като прави проверки по проекта още от преди 4 години.
"Какво работят по тези дела, какво не им е ясно?! Срещнете се и питайте какво не е ясно – не знаете Закона за обществените поръчки?", обръща се той към министрите си и разпорежда правосъдният министър Диана Ковачева да се включи, да извади закона и да подчертае "членовете (от него - б.р.) какво значат".

След несъстоялия се вот на недоверие към кабинета за спирането на "Белене" преди два дни Борисов представи пред журналисти „само една от констатациите (на АДФИ) – допълнение три е за дейности извън обхвата на офертата на "Атомстройекспорт". Стойността на допълнение три от 10.06.2008 г. надвишава близо 2000 пъти прага, над който трябва да се провежда процедура по действащия към онзи момент ЗОП".
Такава процедура не е проведена, допълнението е сключено без да се прилага този закон. В обобщението по доклада се казва, че процедурата по ЗОП не е завършена, защото договарянето не е приключило с постигане на окончателни договорености по всички въпроси. И въпреки това е взето решение за избор на изпълнител, обясни премиерът и допълни, че се надява прокурорите да вземат отношение, предаде "Фокус".