Осъдиха Вальо Топлото на още 3 години затвор
Софийският градски съд осъди на 3 години затвор за безстопанственост бившия директор на "Топлофикация-София" Валентин Димитров, известен като Вальо Топлото.
В края на май 2008 г. Софийският районен съд осъди Димитров на 5 години затвор за това, че като управител на фирма "Про Марк" ЕООД не е декларирал над 10 млн. лв. преводи в чужбина. По-късно - през юни 2009 г. той получи присъда от 14 г. затвор по друго дело, която обжалва.
Днес Димитров бе оправдан за сключените договори за събиране на вземания и бе признат за виновен по обвинението за извършени ненужни разходи за сметка на дружеството и за договорите за рекламни материали, предаде "Фокус".
Той ще трябва да заплати над 422 000 лв. на „Топлофикация-София" по граждански иск на дружеството за представителните разходи, които си е позволил.
Заедно с него по това дело са обвинени и бивши членове на съвета на директорите на "Топлофикация-София" - Георги Рогачев, Пламен Василев, Илко Йоцев и Георги Ненков. Според прокуратурата те са ощетили дружеството с над 2 млн. лв. от 2003 г. до 2006 г. В обвинителния акт са описани покупки за сметка на дружеството на джет, лодка, джакузи, скъпо шампанско, синьо сирене и други луксозни стоки.
Останалите подсъдими са оправдани по обвинението за сключени договори за събиране на вземания.
Пред съда днес Валентин Димитров направи близо едночасово изявление. Той каза, че делата "Топлофикация" обслужват една политическа кариера. Те били изкуствено разделени, като се целяло ефект на обществен натиск, медийни манипулации и липса на цялостен поглед на съдебния състав, предаде БГНЕС.
Димитров обвини наблюдаващия прокурор по делото Божидар Джамбазов, че е нарушил Закона за съдебната власт. Той показа ксерокопие на вестник с интервю на Джамбазов от 19 юни 2008 г., което е дадено по време на внасянето на обвинителния акт, като обяви, че това е абсолютно нарушение на закона.
"Делата се водят в медийното пространство", изтъкна Валентин Димитров.
Бившият шеф на столичната Топлофикация заяви, че за 3-те години всъщност е използвал 0,00001% от представителните разходи, защото бил дал само пет обяда на обща стойност 620 лв. и не ползвал служебен телефон и автомобил.
"Манипулациите, че съм изразходвал по 10 000 лева месечно за личен лукс, не са подкрепени с никакви доказателства", категоричен бе Валентин Димитров.
Бившият директор на „Топлофикация” ще трябва да заплати и 1740 лв. за разноски по делото и 19 500 за държавна такса. Съдът потвърди мярката за неотклонение на Димитров – парична гаранция в размер на 5000 лв. и измени мерките за неотклонение на останалите подсъдими в подписка.
На въпрос на журналисти след края на съдебното заседание как се чувства човек, осъден за трети път, Димитров отговори - "прекрасно".
Присъдата може да се обжалва в 15-дневен срок пред Апелативния съд.