В три от реакторите на "Фукушима" 1 и в техническите тунели към тях има 60 000 тона силно радиоактивна вода, която пречи на ремонтите, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на японската Агенция за атомна и промишлена безопасност, предаде БТА.

Компанията-оператор на централата ТЕПКО започна да излива вчера от общия технически резервоар на АЕЦ-а в океана 11 500 тона вода с ниска степен на радиация - около 100 пъти над нормата, след което в резервоара ще започне прехвърляне на вода от помещенията на авариралите реактори.
7,5 милиона пъти над нормата е съдържанието на радиоактивен йод във водата, която изтича в Тихия океан от "Фукушима" 1, предаде по-рано ИТАР-ТАСС, като се позова на ТЕПКО.
Анализът на проби, взети на 2 април близо до тунела на 2-ри реактор, отчита, че съдържанието на изотопа йод-131 във водата е 300 хиляди бекерела на кубичен сантиметър.
Като цяло нивото на радиоактивност в морската вода в района на авариралата АЕЦ е 4800 пъти по-високо от допустимите норми.

Океанът разрежда до голяма степен концентрацията на радиоактивни материали, обясняват специалистите.
Проби са установили, че едва една хилядна от изтеклата радиация достига на 30 километра от брега. Според цитираните експерти радиоактивната вода може да представлява известен риск за морските животни в непосредствена близост до АЕЦ-а, но за останалата океанска фауна няма голяма опасност.
Изливането ще продължи до петък, предаде Ройтерс, цитирана от "Фокус". 

Япония за първи път ще въведе стандарт за допустимата радиация в рибата, предаде по-късно Асошиейтед прес. Правителството взе решението заради радиоактивния йод във водата, която изтича в Тихия океан.
Главният секретар на кабинета Юкио Едано уточни, че максимално допустимото количество на радиацията в зеленчуците ще важи и за рибата. Японското министерство на здравеопазването съобщи, че при риба, уловена в петък край североизточната префектура Ибараки, е било установено равнище на радиоактивен йод, надвишаващо новата норма. Открит е бил и цезий, но под новия стандарт.

Европейският съюз планира да понижи границата за допустимата радиация в храни от Япония, за да отговори на по-строгите указания на Токио, съобщи по-късно председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, цитиран от ДПА.
"Това е чисто превантивна мярка. Всички проверки, правени досега от страните членки на храни, внесени от Япония, показват незначителни нива на радиоактивност, които са много под сегашните европейски или японски стандарти", заяви Барозу.
На 25 март ЕС засили контрола върху храните и фуражите от Япония на фона на нарастващите опасения, че атомната криза в Япония може да доведе до радиационна заразяване, припомня ДПА.

Междувременно Южнокорейското посолство в Токио изрази загриженост, че изливането на водата може да е нарушение на международните закони, съобщи  АФП.
По-рано във въздуха в Южна Корея бяха регистрирани радиационни елементи. За тях беше казано, че са прекалено малки, за да представляват здравен риск.

Последна актуализация в 19,30 ч.

ИЗБРАНО