Изтъкнатият музиковед, фолклорист и композитор, беше професор в Държавната музикална академия. Акад. Кауфман е записал над 40 000 народни песни и инструментални мелодии, автор е на стотици хорови и оркестрови творби, на уникална композиция, превърнала се в емблема на „Мистерията на българските гласове”; част от многогласните му партитури са включени в отличения с "Грами" албум на Марсел Селие.

Приносът му за опазване на родния фолклор е неоценим. За жалост, обаче, и този голям ерудит и патриот си отиде от този свят огорчен. Последните няколко години акад. Кауфман и неговото семейство бе огорчено от инситуциите, които не желаеха да решат дългогодишен проблем с ЧЕЗ.

Сем. Кауфман плащаше за битово потребление в дома си в кв. "Лозенец" в София... по цените за промишлен ток. Община “Лозенец” и ЧЕЗ си прехвърляха топката и разкарваха възрастния и с отслабен слух академик и дъщеря му Мария из канцелариите, където бездушни чиновници оставяха проблема нерешен.

"Баща ми е заслужил да има спокойствието и уважението на държавата, а не постоянно да е натоварен с такива битовизми. Целият му живот е бил в името на България и нейното песенно богатство, а вижте как го подценяват сега!...", изплака още през 2015-а Мария.

Битката продължи чак до миналата година. Междувременно лъснаха много неуредици и дори измамна схема със строежа на кооперацията, с която чиновниците удобно си измиваха ръцете.

Мястото в „Лозенец” е било на Кауфман. Те преотстъпили право на строеж на фирма, чийто собственик починал малко, след като завършва сградата, но не стига до акт 16. Собствениците на имоти в сградата обаче имали документ от ДНСК на база договори за учредено право на строеж.

В този смисъл, сградата била напълно законна. Общинарите я отчитали като „търпим” строеж. Собствениците сами си направили довършителните работи вътре в апартаментите, сами си прекарали вода. Удрят на камък с тока. Не очаквали, защото двете стари къщи, които са били на парцела, били наследствени на сем. Кауфман и електрифицирани с "партида".

Проблемът се явява с новата кооперация. Фирмата „ВИККОМ -Маринова с-ие“, която построява кооперацията, претърпяла преименувания след смъртта на титуляра, и накрая – продажба. След внезапната смърт на съпруга си вдовицата на починалия строителен предприемач я преобразувала във „ВИККОМ-ММ“ ООД. След време продала тази фирма на трето лице по схемата „Намери клошар". Собствениците на апартаменти, сред които са и Кауфман, разбират за клошаря, след като им се казва, че трябва да се разплащат с някаква си фирма „Добруджина”, която се оказва ”негова”. Въпросният Славчо обаче "не знаел" за това.

Не след дълго и клошарят изчезва, а собствениците на апартаментите в сградата стават неволни заложници на вдовицата на покойния й строител. Тя сякаш нарочно се дърпа да подписва за нов статут на електрозахранването, а това се оказва проблем, защото тя притежавала около 3% от общите части на сградата. И макар че останалите собственици държат над 96% от сградата, липсата на незначителния остатък до 100-те процента съгласие станал причина за неразбориите.

Започва една гигантска преписка между държавните институции и монополиста ЧЕЗ по образа на "параграф 22".

Акад. Кауфман преживял тежко не само битката с чиновниците, но и обтягането на отношенията между съкооператорите заради възникналите проблеми. Човекът не можел да си представи защо всичко е така трудно и защо хората си губят времето в подобни "тежки работи". Живял в едно "друго" време, академикът не можел да проумее защо първо от електроразпределителното дружество казват на собствениците да си подават молбите поотделно, а след това им изискват стопроцентовото съгласие.

Според ДНСК сградата била законна, според общинарите от „Лозенец” – не съвсем?!? Позовавали се на становището на фирма „Про Консултинг”, която се оказала... подизпълнител на ЧЕЗ. После захващат ядове с друга подизпълнителска фирма на ЧЕЗ.

Дъщерята на акад. Кауфман наричаше това "гавра" и беше права. Само дето един заслужил човек като нейния баща също беше подложен на гаврата. И така си отиде от тоя свят - с въпроса защо хората си причиняват тези "тежки работи"?! Поклон пред паметта на родолюбеца и талантливия творец акад. Николай Кауфман! И дано на Оня свят му е по-леко на душата!