Това предаде агенция Франс прес, цитирана от БТА. Няма обаче пълна яснота за броя на жертвите.

Опозиционният водач Енрике Каприлес, цитиран от ДПА, каза, че убитите са 15, докато според главния прокурор е потвърдена смъртта на осем души.

Каприлес нарече вчерашната неделя "черен ден" за Венецуела и каза, че вината за това носи "болната амбиция" на президента Мадуро.

Миналата седмица наблюдатели на събитията бяха съобщили, че загиналите в неколкомесечните вълнения са надхвърлили 100 души.

По време на протестите против изборите вчера в западния щат Тачира, до границата с Колумбия, бяха застреляни две момчета на 13 и 17 години, а малко преди това и един военен. В Каракас бяха убити още трима души, съобщи прокуратурата.

В цялата страна цари напрежение. АФП припомня, че през нощта в събота срещу неделя бяха убити кандидат за учредителното събрание и лидер на опозицията.

Арестуваните по време на протестите в деня на изборите са общо 96 души, каза Алфредо Ромеро, председател на венецуелската неправителствена организация "Венецуелски правен форум"

Убийства преди изборите

Ръководител на опозицията във Венецуела беше убит рано сутринта при демонстрация против Учредителното събрание, няколко часа преди изборите за членове на оспорваната институция.

30-годишният Рикардо Кампос е бил застрелян в Кумана, в североизточния щат Сукре, по думите на опозиционния депутат Хенри Рамос Алуп, бивш председател на парламента. Обстоятелствата около убийството не са изяснени.

По-рано вчера бе съобщено, че кандидатът за Учредителното събрание във Венецуела, юристът Хосе Феликс Пинеда, е бил убит снощи убит в дома му в град Боливар в навечерието на изборите.

Група въоръжени мъже нахлули в дома на кандидата и стреляли няколко пъти по него, посочва ведомството. Прокуратурата е разпоредила проверка във връзка с убийството.

При антиправителствените протести в столицата Каракас има ранени полицаи.

Призив за нови демонстрации

Опозицията отправи призив за протести днес и в сряда срещу избраното вчера Учредително събрание, предаде Франс прес.

"Ние не признаваме този фалшифициран (изборен) процес, за нас той не съществува", заяви Енрике Каприлес. Той призова за шествие днес срещу "клането" и "изборната измама" и за протест в Каракас в сряда, когато трябва да заработи учредителното събрание.

Президентът изпадна в неловка ситуация, след като при опит да гласува вчера изборната му карта не бе разпозната от електронния четец, предаде ДПА.

В социалните медии бе разпространено видео, на което се вижда как президентът слага картата си в четеца и на него се изписва: "Такъв човек не съществува или картата е невалидна". Телевизията предаваше на живо как гласува президентът, но камерите бързо бяха изключени, щом се разбра за техническата грешка.

Властите и опозицията описваха по различен начин изборния ден. Мадуро и приближените му съобщаваха за дълги опашки и голяма избирателна активност в цялата страна.

Водачите на опозицията, както и вестник "Насионал" публикуваха снимки на празни изборни секции. Опозиционната Коалиция на демократичното единство призова за бойкот на изборите и не издигна нито един кандидат за учредителното събрание.

Засилва се натискът на САЩ

Първата официална позиция на САЩ за вчерашните избори изрази посланичката в ООН Ники Хейли. В Туитър тя написа:

"Изборите на Мадуро са фарс и още една стъпка към диктатура. Няма да приемем нелегитимно правителство. Венецуелският народ и демокрацията ще надделеят".

По-рано против свиканите от Мадуро избори за Учредително събрания се беше обявил лично президентът Тръмп. Той заплаши с "икономически мерки".

Закана за "бързи и силни мерки" обяви след изборите Държавният департамент.

Съединените щати осъждат тези избори, които поставят под заплаха правото на венецуелския народ на самоопределение, каза говорителката на външнополитическото ведомство Хедър Науърт.

АФП цитира нейната декларация:

"Съединените щати подкрепят народа на Венецуела и неговите конституционни представители в усилията им да възстановят истинската демокрация и процъфтяването в своята страна. Ще продължим да предприемаме бързи и силни действия срещу архитектите на авторитаризма във Венецуела, включително срещу онези, които участват в Националното учредително събрание в резултат на вчерашните подправени избори".

Освен това Държавният департамент призовава правителствата в района и в света "да потърсят отговорност от онези, които подкопават демокрацията, не зачитат човешките права и са отговорни за насилието и репресиите".

Аржентина, Перу, Колумбия и Панама заявиха, че няма да признаят изборните резултати, предаде Асошиейтед прес. Правителството на Перу свика среща на външните министри на страните от Северна и Южна Америка.

Удар по петролния бранш?

Правителството на Доналд Тръмп обмисля да наложи американски санкции на петролния сектор във Венецуела, предаде Ройтерс.

Мерките, които може да бъдат обявени още днес, няма да включват забрана над износа на венецуелски петрол за САЩ.

Възможно е обаче да бъде спрян износът на лек американски петрол, който Венецуела смесва със своя по-тежък суров петрол и след това изнася, казаха американски служители пред Ройтерс.

Възможно е също да бъде разширен списъкът на висши венецуелски представители, на които са наложени санкции, казаха ненаименуваните служители.

Икономиката на Венецуела е силно зависима от износа на петрол. Паданато на цените на суровината след 2014 г. значително утежни икономическата криза в страната.