Това обяви вътрешният министър Валентин Радев по време на брифинг, на който представи управленската програма на правителството в частта "Обществен ред и сигурност".

 По думите му именно в тези градове е концентриран контингентът, който се занимава с подобни измами.

Чудя се как телефонните измамници успяват да заблудят най-опитните и умните в обществото - възрастните, каза той и допълни, че се шегува с колегите си, че измамниците трябва да станат сътрудници на МВР. 

Радев допълни, че още в началото на 2017 г. е сформиран самостоятелен отдел "Измами" към Национална полиция, където се работи основно по противодействие на телефонните измами. 

В аванс министърът съобщи за предстоящо сформиране на съвместна работна група от представители на прокуратурата, ГДНП и Националната следствена служба, която да извърши задълбочен анализ и да предложи ефективни мерки за противодействие на този вид престъпления. Той обърна специално внимание и на предприетите мерки, свързани със засечена тенденция на закупуване на СИМ карти от Румъния, които се използват у нас. 

„Влязохме в тесни контакти с нашите партньори, имаме напредък, надяваме се, че ще прекъснем и този бич“, заяви Радев. 

Основните приоритети на МВР са повишаването на сигурността на страната, миграционната политика и борбата с тероризма, посочи вътрешният министър.  

По стратегията за противодействие на радикализацията и тероризма е одобрен план от Съвета за сигурност на МС, допълни министър Радев.

Миграционна политика, недопускане и връщане на незаконни мигранти е вторият приоритет в нашата програма. От началото на тази година се прилага план за осъществяване политиката за връщане на незаконни мигранти. като през тази година регулярно се осъществява връщане на граждани на Афганистан и на Ирак. Той отбеляза факта, че това са чужденци, които са получили отказ, не са получили международна закрила, включително и от съда.

„Едва тогава ги връщаме и изпълняваме тази мярка регулярно“, каза Радев.  

Друга цел към този приоритет е повишаването на капацитета за охраната на границата. Министърът припомни, че след срещи с Димитрис Аврамопулос, европейски комисар по въпросите за миграцията, вътрешните работи и гражданството преди месец и половина, и разговори, проведени от премиера с Европа бе постигнато удължаване на срока за усвояване на 160-те млн.евро европейска солидарна помощ до октомври следващата година. Има реализирани проекти и сключени договори за доставка на различни видове техническо оборудване за служителите отговорни за охраната на границата и противодействието на миграционния натиск.

Към момента общо по двата фонда са договорeни 57 087 659 евро, или това са 34,44% от общата стойност на проектите. В процес на провеждане са 36 процедури за възлагане на обществени поръчки на обща стойност 15 375 886,07 евро, а други 41 процедури на обща стойност 32 416 918,47 евро са в процес на подготовка.

В процедури по обжалване в КЗК и ВАС са 8 процедури на обща стойност 30 178 023,00 евро. Вътрешният министър допълни, че друга стъпка в тази посока е осигуряването на капацитета при първоначален прием на чужденци. На финален етап е преобразуването на транзитен център – с. Пъстрогор на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) от отворен към затворен тип център за предоставяне на убежище, предстои това да се случи и за Харманли.

Като трети приоритет на министерството министър Радев посочи противодействието на тероризма, организираната престъпност и корупцията.

Основна насока на работа на превантивната дейност е насочена към ГДБОП, основава се най-вече на ефективен и бърз обмен на информация между отговорните институции у нас, и с партньорските служби.

Тероризмът, борбата с организираната престъпност и незаконната миграция в Европа са изведени като приоритет за 2018 - 2021 г. Възползваме се активно от капацитета на други наши партньори Евроджъст, Фронтекс, Интерпол, Сикрет сървис, не на последно място СЕЛЕК в Букурещ, като регионален и балкански оперативен център, чрез който се координират полицейски разследвания и операции в Югоизточна Европа.

Друга мярка в посока на този приоритет е въвеждането на интегриран подход за провеждане на комлексни дeйствия по противодействие на трафика на хора. България е сред първите държави, които се включват в изработването и прилагането на световните стандарти за този вид престъпления. Едни от съвременните модели за ефективното противодействие са съвместните екипи за разследване, не само вътре в държавата, но и с партньорските служби - много добър пример, който постоянно върши работа.

Противодействието на киберпрестъпността е предизвикателство, както на национално, така и на международно ниво. То е сред мерките по този приоритет, като е поето основно от ГДБОП. Главната дирекция извърша задълбочен мониторинг на интернет пространството като наблюдава различни социални мрежи, поясни вътрешният министър с уточнението, че при поява на материали с незаконно съдържание, те веднага биват премахвани. ГДБОП осъществява също и координация с Европол в рамките на изградените вече връзки с европейския център за киберпрестъпност. Трайно е партньорството на дирекцията и с американските служби за сигурност.

Следваща мярка е създадена организация за ефективно разследване на всеки установен случай на корупционно поведение. В доклада на Европейската комисия в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка, публикуван в началото на 2017 г, се подчертава, че България продължава да е сред държавите-членки на ЕС с най-високи равнища на възприятие за корупция. През 2015 г. е приета и днес работим в МВР по Концепция за противодействие на корупцията 2016 -2020. Основни акценти в документа са обучение, превенция и правоприлагане.

Част от усилията са насочени към повишаване на капацитета на Академията на МВР с цел постигане на ефективност в обучението. В тази връзка министър Радев припомни и вече доставените нови автомобили с технически устройства. Той подчерта, че с приемането на изцяло нов антикорупционен закон, в който законодателно да бъдат дефинирани понятията „корупция“, „корупционно поведение и действие“, с очертаване на кръга на възможните субекти, ще се реши този проблем. Противодействието на корупционните прояви за изпирането на пари, е следваща мярка в контекста на приоритета. Основен акцент в дейността на ГДБОП е противодействието на организирани престъпни групи, извършващи престъпления срещу данъчната, паричната и осигурителната система на територията на страната и/или на няколко държави-членки на ЕС. Министър Радев обърна внимание, че при този вид престъпления основният риск е свързан с пълното или частичното избягване установяването и плащането на акциз и/или ДДС. Той поясни, че в резултат на предприетите мерки, контрабандата на тютюн и тютюневи изделия, незаконното производство и разпространението им без платен акциз, нелегалното разпространение на цигари на територията на България е достигнало до едно от най-ниските си нива, което бе потвърдено от международни и национални компании, производители на тютюневи изделия.

Четвърти приоритет за МВР в контекста на управленската програма е подобрено и координирано противодействие и превенция на конвенционалната престъпност. В тази връзка е предприето преразпределяне на кадровия ресурс с цел увеличаване присъствието на униформения полицейски състав в малки и средно големи населени места чрез назначаване поне на 1000 униформени служители в полиция и жандармерия на свободни длъжности по незает щат.

Радев посочи данни към днешна дата – 778 нови полицейски служители са назначени в първите седем месеца до 8 август. Те са изпратени на курс за първоначална подготовка, който ще приключи в началото на есента. За същия период за 2016 година са назначени 197 полицейски служители. Вътрешният министър добави, че за същия период са назначени и 228 пожарникари. Това е доказателство, че има желаещи да работят в МВР, заяви вътрешният министър и като пример посочи, че само за девет места в Пловдив кандидатстват 120 човека.

Друга мярка е изготвянето на проект на Закон за частната охранителна дейност. Като проект той е приет с решение на Министерски съвет на 2 август, очакванията са Народното събрание да го приеме до края на годината. Очаква се и предприемане на законодателна промяна в Закона за Министерството на вътрешните работи за осигуряване на служители по трудово правоотношение, назначени на длъжност сътрудник охрана в малките областни дирекции и районни управления на МВР за оказване на съдействие при опазването на обществения ред в малките населени места.

Министърът съобщи, че през тази седмица ще излезе решение на МС за одобряване на промени в закона за МВР, с които ще могат да се назначат лица по трудово правоотношение на длъжност сътрудник. Друга мярка е осигуряването на финансиране по бюджета на МВР за съответната година за поетапна подмяна на автомобилния парк на униформената полиция, както и за подмяна на екипирането на охранителната полиция и жандармерията и т.н. Това е постоянна мярка, подчерта министърът.Ще настояваме постоянно за още средства в бюджета за екипировка и преоборудване, заяви той и припомни, че тази година, благодарение на предишното редовно правителство и министър Бъчварова, 278 автомобила са предадени на служителите и те работят с тях. Разбира се и още такива автомобили ще бъдат закупени, както и автомобили с висока проходимост за гранична полиция.

Постигане на пълно покритие на цялата страна по общини за видеонаблюдение на основните артерии с криминогенен потенциал е другата задача, свързана с този приоритет. Имаме карта за криминогенната обстановка, знаем и местата с най-голяма концентрация, обясни министър Радев. МВР е изготвило насоки, с които общините да се съобразяват с изграждането на техните системи за видеонаблюдение, така че в последствие да бъдат изведени към най-близкото полицейско управление. МВР оказва съдействие и изпраща експерти там, където са поискали помощ, например в Бургас , Пловдив, Кюстендил, Пазарджик ,Стара Загора ,Велико Търново .

МВР работи в посока подпомагане на общините за изпълнение на Стратегията за развитие на доброволните формирования за защита при бедствия, пожари и други извънредни ситуации. Към момента в 205 от общо 265 общини са създадени доброволни формирования. В тях членуват около 2800 доброволци. Тенденцията е до 2020 година числеността им да достигне 5000 човека. Министърът посочи, че последното доброволно формирование е регистрирано миналата седмица във Видин.

Осигуряването на финансиране по бюджета на МВР за съответната година за пълна подмяна на екипировката, свързана с личната защита на пожарникарите и спасителите е на вниманието на ръководството. Има утвърдени за т.г. по бюджет на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ 200 хил. лева за закупуване на лични предпазни средства – топлозащитно облекло /полушуба и панталон/. Обществената поръчка вече е обявена. Предвижда се с тези пари да бъдат закупени до 350 комплекта облекло.

Засилване на контролната дейност върху участниците в движението по пътищата. Знаете, че е променен Закона за движение по пътищата – припомни министърът. Два пъти вдигнахме глобите за нарушения на правилата за движение; въвеждане на нов вид принудителни административни мерки за спиране от движение и прекратяване регистрацията на МПС, както и изземване на табели с регистрационен номер, въведено е понятието „Нов водач“ и т.н. Вече има успехи, но продължава работата в тази насока. Увеличаване на броя на стационарните и мобилните камери за контрол на пътя - в тази връзка е създадена организация за обявяването на обществена поръчка с предмет „Доставка на 15 стационарни уреди за осъществяване на контрол на скоростта. Има още една за 56. Сключен е договор от 31.07.2017 г. за преработка и оборудване на 65 мобилни системи за контрол на пътното движение TFR1-M за контрол на скоростните режими в тъмната част на денонощието. Предстои подписване на договор със спечелилия поръчка за 28 стационарно преносими уреда за осъществяване на контрол на пътното движение.

Радев обърна специално внимание на предприетото изграждане и внедряване на Единен център за обработка на нарушенията. Стартирана е обществена поръчка, като целта е осигуряване на възможност чрез тази платформа да се свържат всички камери за скорост на територията на страната и чрез нея да се обменя и съхранява информацията. Важна мярка към това е и приемането на законодателни промени за отмяна на действащия Закон за движение по пътищата, който е от 1999 г. Той поясни, че след среща при премиера е взето решение този закон да се замени с два нови. Създадена е работна група, която да работи по проекта. По думите му това може да се случи до края на годината, периодът за изработването е дълъг, необходимо е технологично време, както и обществено обсъждане.