Това съветват от министерството на околната среда в позиция по казуса, придобил известност като "Дюнигейт".

Вчера екоинспектори направиха проверка на място на терена край Несебър. Предстои да излезе експертният им доклад. Очаква се екоинспекцията да поиска прокуратурата да обяви за нищожни екоекспертизите от предишни години за скандалния имот.

От позицията на министерството става ясно, че министърът възлага на директора на РИОСВ- Бургас да инициира и проведе среща на всички заинтересовани страни, в това число Министерство на инвестиционното проектиране, областния управител, Окръжна прокуратура, кмета на община Несебър, РДНСК, възложителя на инвестиционното предложение.

МОСВ ще се обърне към министъра на правосъдието за съдействие с цел издаване на тълкувателно решение на ВАС по този и подобни казуси с инвестиционни намерения в защитени територии и зони по НАТУРА 2000.

Юристи обаче коментират, че каквото и да е тълкуванието на съда, то ще има сила на действие в бъдеще време и не може да промени решението на Административния съд в Бургас.

Миналата седмица магистратите отмениха забраната на строителство в парцела, където има защитени ценни местообитания, чието наличие се оспорваше до момента. В същото време тези дюни вече са картирани в зоните по "Натура 2000".

Сега в позицията на МОСВ се казва, че имотът в местността "Кокала" в землището на Несебър попада в защитена зона "Ахелой - Равда - Несебър", където има "неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност (сиви дюни)".

Констатацията, че в имота има наличие на сиви дюни, е новост за МОСВ. Има и експертиза със същата констатация от учени на БАН, внесена в прокуратурата. Това е важно обстоятелство, доказващо, че там не може да се строи.
То трябва да се вземеме предвид и административният орган да преразгледа решението си, коментираха природозащитници пред "Дневник".
ИЗБРАНО