Посланик Константин Димитров разкритикува Найджъл Фараж
Лидерът на Британската партия на независимостта Найджъл Фараж стана обект на критиките на българския посланик в Лондон Константин Димитров, който го призова да престане да използва "немощни" аргументи срещу снемането на ограниченията върху имиграцията във Великобритания, съобщи "Дейли телеграф".
По думите му тези критици не съумяват "да разграничат достъпа до трудовия пазар от злоупотребите със социалните придобивки", а освен това българите не са в списъка на 20-те националности, чиито представители се възползват от системата във Великобритания, посочва вестникът.
На въпрос на "Скай нюз" дали думите му се отнасят за Британската партия на независимостта и нейния лидер Фараж посланикът отговорил: "Обикновено той е много немощен при представянето на солидни аргументи и при умереното им излагане, а предпочита да се отдава на пропаганда, която значително се отдалечава от същността на дебата".
Найджъл Фараж постоянно критикува България и Румъния, чиито граждани от 1 януари догодина ще получат достъп до британския трудов пазар. По-рано този месец той каза пред евродепутати, че тези две страни "не принадлежат на Европейския съюз", припомня "Дейли телеграф", цитиран от БТА.
Вестникът цитира и становището на Фараж, че Румъния и България са затънали в корупция и организирана престъпност и че не е трябвало да бъдат приемани в ЕС толкова рано.
Във вторник идната седмица Константин Димитров ще участва в заседание на комисията по вътрешни работи на Камарата на общините, на което ще се обсъжда снемането на ограниченията за българи и румънци, съобщи Би Би Си. Освен Димитров депутатите ще изслушат посланика на Румъния в Лондон Йон Джинга и Марк Харпър, държавен министър по въпросите на имиграцията.
В събота Фараж участва в предаване на bTV, в което обясни, че не бил враг на българите, а на имиграцията и че социалната система в Англия била създадена за нея, а не за целия свят. „Късметът изневери на вас, защото се присъединихте с последната вълна. Ако бяхте влезли в ЕС заедно с Полша, никой нямаше да ви обърне внимание,” призна Фараж в опит да обясни, че няма тенденциозно отношение към българите.