Цената на яйцата се покачи с 35% през втората половина на февруари до рекордните за последните 14 години 0,32 лв. за брой на едро в първите дни на март. На места в магазините цената стигна до над 40 стотинки за яйце.
През 1999 г. цената им е падала и до 0,06 лева за брой, така че на годишна база повишението достига 60%.

"Зададе ли се празник, скачат цените на това, което най-много се търси на пазара. Това е най-криворазбраната пазарна икономика и стратегия, която се наблюдава през годините на прехода у нашите търговци", каза за БНР председателят на ДКСБТ Едуард Стойчев. По думите му това винаги рефлектира върху българския потребител, който в момента "като че ли започва да дава много сериозен отпор".

"В момента цената на яйцата е скочила със 100% от юни миналата година досега или със 60% от февруари миналата година и хората започнаха да купуват два пъти по-малко. Надявам се тази реакция на потребителите да вразуми търговците", обясни Стойчев.
Според него обективните причини за покачване цената на яйцата са две. Първата - намаленият внос, защото Агенцията за контрол на храните задържа около 500 000 яйца немаркирани яйца, а това стресира вносителите. Втората - че при големите студове самата логистика била затруднена.

"Mоже би ще ми се разсърдят производителите на яйца, но в най-скоро време ще се наиграят, защото отново ще тръгне вносът на евтини яйца и те ще бъдат принудени да свалят цените. И се съмнявам, че ще бъдат на толкова голяма печалба за някакъв период от 30–40 дена, през които ще трае този катаклизъм", прогнозира Стойчев.

Шефът на комисията имал чувството, че търговците си избират по едва-две стоки и започват да вдигат цените.
"Ето сега например, всичко е поскъпнало за година, с изключение на брашно, ориз и захар, които са поевтинели. Защо – защото те белязаха определени скокове предишната година, т.e. сега връщат цената назад. Обаче те (търговците - б.р.) си избират някакви други стоки, които не са компрометирани откъм цена и пак да ги вдигат. И аз вече не смея да правя никакви прогнози, базирани на обективна информация, с която разполагаме", коментира Стойчев, цитиран от КРОСС.

Според него поскъпването на горивата ще доведе до драстично повишение на цените на евтините стоки като плодове, зеленчуци и дървен материал.

Плащаме за по-скъпи яйца заради малкото щастливи кокошки у нас, обясни пред Дарик Ивайло Гълъбов от Съюза на птицевъдите в България. От началото на годината яйцата са поскъпнали с над 30% основно заради влязлата в сила директива за хуманно отношение при отглеждането на кокошките носачки. Производителите обаче са на мнение, че до Великден яйцето няма да удари левче за бройка.

От Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) пък са категорични, че няма спекулация с цените на яйцата. Намалението на яйцата на пазара е предизвикано от унищожението на голям брой кокошки през февруари 2012 г. Производителите са били принудени да прибягнат до такава мярка, за да могат да издържат финансово поради големите инвестиции, които са направили за преоборудване, за да отговорят на изискванията за хуманно отношение към животните.

От началото на годината производителите на яйца от ЕС трябва да изпълняват изискванията за хуманно отношение към животните. Според него се е наложила подмяна на инсталациите за отглеждане на кокошки-носачки, въведени в експлоатация преди 2005 година. Поради тази причина в България голяма част от производителите са намалили капацитета на фермите, а друга част в момента реализират инвестиционни проекти, предаде "Фокус".