Към момента законът изисква до юни 2010 г. всички собственици на жилища в обща сграда или в един вход да проведат общи събрания, да си изберат управа, да се впишат в новия модел домова книга и да подадат в общината заявление за регистрация на етажната собственост. Ако някоя съседска общност е пропуснала този срок, тогава кметовете - до края на юни 2011 г. да организират общи събрания. И до днес обаче много обитатели на блокове и кооперации нито са си избрали домсъвети, нито са се регистрирали в общината.

Според предложението, ако при свиканите от кмета събрания не се съберат поне 33% от собствениците на идеални части в етажната собственост, кметът има срок от 14 дни да избере управа на блока (по закон домсъветът трябва да се състои поне от трима души), пише "Сега". 
Ако градоначалникът не смогва с всички блокове, може да упълномощи свои подчинени да се заемат с кадруването по входовете.

Жителите на огромен брой сгради в страната и в момента са в нарушение на закона, пише в."Сега". Например в район "Триадица" на София има 5000 жилищни сгради, а са регистрирани едва 800 етажни собствености. В столичния район "Кремиковци" пък са регистрирани 150 съседски общности, което е 50% от блоковете, обясни районният кмет Ивайло Панев. Район "Младост" е отличник - там от 1622 сгради в режим на етажна собственост над 1000 са регистрирани или в процес на регистрация.
ИЗБРАНО