Само един шеф си отива за тузарското село, засега
Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) Иван Симидчиев подаде оставка, съобщиха от Министерствота на регионалното развитие и благоустройството.
Директорът на митница "Свиленград" Стефан Марашев обаче още не е подал оставка, съобщиха от министерството на регионалното развитие и Агенция "Митници", цитирани от "Дневник".
Оставките на Симидчиев и Марашев бяха поискана в сряда по време на правителственото заседание от министър-председателя Бойко Борисов във връзка със скандала с незаконното строителство при язовир "Ивайловград", заснето от данъчните с хеликоптер.
Борисов настоя да бъде отстранено и цялото ръководство на ДНСК, но никой друг не е подал оставка вчера, уточниха от пресцентъра на регионалното министерство.
По-сложен става казусът със Стефан Марашев, който няма намерение да подава оставка.
"Ако направя това, значи да призная вина. А аз нямам незаконен палат за милиони, а само малка къща, която не е в чашката на язовир "Ивайловград", казва Марашев, цитиран от "24 часа".
Той твърди, че къщата е напълно законна. Марашев обаче е узаконил постройката малко преди т.нар. акция "Хеликоптер" на данъчните служби.
Агенция "Митници" вече е започнала процедура по дисциплинарното му отстраняване от поста. Директорът Ваньо Танов е наредил проверка на имотното състояние на Марашев. Изпратени са писма до кмета на община Любимец, за да се изясни дали висшият митничар е декларирал имоти в района на язовир "Ивайловград". От агенцията са поискали и становище от районната дирекция на строителния контрол в Хасково дали има установени нарушения, извършени от Марашев.
Той беше уволнен като шеф на митницата в Свиленград през 2008 г., но съдът го възстанови на поста му заради юридически проблеми в заповедта за отстраняването му.
В понеделник Марашев каза, че процесът за узаконяване на вилата му е започнал отдавна. Той твърди, че е представил необходимите документи и вече има акт за узаконяване, а обектът е бил деклариран през 1998 година пред данъчна служба. Съседите му били от Свиленград, а къщите не били палати, заяви митническият шеф.
В сряда стана ясно още, че започва бърза процедура за разрушаване на 45-те незаконни къщи край язовира. Преди дни премиерът обяви, че алтернативите пред къщите в селището са две - конфискация или разрушаване.
Селището официално не съществува на картата на България и може да бъде намерено, само ако се пътувава с лодка.