Дмитрий Медведев стана първият руски лидер, посетил завладените от Съветския съюз в края на Втората световна война дотогава японски острови.

Русия не разбира недоволството на Япония от днешното посещение на президента Дмитрий Медведев на Курилските острови, заяви източник от руското министерство на външните работи, цитиран от Франс прес, предаде БТА.
"Не разбираме реакцията на японската страна. Руската позиция остава същата и не е претърпяла никаква промяна", лаконичен бе той.

Японският премиер Наото Кан изрази дълбоко съжаление по повод визитата на Медведев. Японският министър на външните работи Сейджи Маехара извика руския посланик в Токио Михаил Бели в знак на протест. Бели подчерта, че според Русия посещението на Медведев на Курилските острови е неин вътрешен въпрос.

Японското правителство обаче обмисля ответни мерки, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на японската национална осведомителна агенция Киодо. Сред вариантите са отзоваване на японския посланик в Москва или временното му връщане в Япония. В същото време японското правителство действа много предпазливо, тъй като не желае скандал преди да срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) - форум, на който страната е домакин този месец.

"Това са наши изконни територии", заяви японският министър на външните работи Сейджи Маехара.
"Никой не може да забрани на президента на Руската федерация да посещава който и да било руски регион. Това е собствен избор на президента", лаконичен бе посланикът на страната в Япония, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Руският външен министър Сергей Лавров също определи японската реакция като "неприемлива". Това е наша земя, руският президент посети руски земи", каза Лавров.

Русия и Япония си оспорват контрола над четирите южни острова от Курилския архипелаг, които японците наричат "Северни територии", отбелязва АФП. Те бяха анексирани от тогавашния Съветски съюз на 18 август 1945 г. - три дни след капитулацията на Япония в края на Втората световна война. Този спор не позволява на двете страни да подпишат мирен договор вече 65 години. Преговорите за статута на южните Курилски острови бяха възобновени след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., но за момента са безрезултатни.
ИЗБРАНО