Брайън Кауън обяви още, че въпросът за неговата оставка ще бъде обсъден след 7 декември. На тази дата парламентът трябва да гласува проектобюджета и икономическата програма на управляващата коалиция, която бе съставена през 2007 година от Фина Фойл и Зелената партия с външната парламентарна подкрепа на двама независими депутати. Тези двама депутати оттеглиха късно вчера подкрепата си за правителството, а Зелената партия поиска предсрочни избори през януари следващата година.
Дъблин е де факто в състояние на политическа криза, предизвикана от рецесията на националната икономика, която започна през 2008 година със срива на най-големите банки.

Близо три години правителствените мерки не показват положителен икономически ефект. Световните медии, увлечени в темата за "гръцката трагедия" и нейните европоследици, забравиха за терзанията на "келтския тигър" и сега ги поднасят като новина. Нови са само сумите, необходими за оздравяване на ирландската икономика, които са между 80 и 90 милиарда евро. Те ще гарантират солидно задлъжняване на всеки един от 4-те милиона ирландци.

Финансови ангажименти за подпомагане на Ирландия досега поеха ЕС, Великобритания и Швеция, а в момента в Дъблин е преговарящият екип на МВФ. Великобритания се ангажира с помощ в размер на 7 милиарда лири стерлинги. Един от мотивите на Лондон е, че всеки ирландец харчи годишно 3 хиляди лири за купуване на британски стоки. Тясно са свързани трудовите пазари на двете страни, а помежду им стои Северна Ирландия с нестабилен мир и историческо наследство от социални и икономически проблеми.
 
Изглежда не всички британци изпитват съчувствие към ирландците, защото в телевизионно интервю финансов експерт от Лондонската борса окачестви отпускането на помощ за Ирландия като "даване на още едно питие на алкохолик".