Експедицията поднови разкопките преди около месец, като идеята е да се проучи тракийската владетелска резиденция, разположена в югоизточното подножие на върха в землището на село Старосел, каза ръководителят на експедицията Иван Христов, който е зам.-директор на НИМ, цитиран от БТА.

По думите му, резиденцията има връзка с паметниците, които археологът Георги Китов разкри и проучваше в равнинната част край селото. Всичко това представлява огромен археологически комплекс, свързан с пътища, история, смята Христов. Отделно от най-високата точка на самия връх до владетелската резиденция са разположени много паметници, които представляват малък тракийски град. 

Владетелската резиденция е открита през 2005 г. в масив, който от равнината се откроява много добре като скална планина и не случайно е наречен "Средногорски Мачу Пикчу". Иван Христов намира сериозна прилика между тракийското поселище в Средна гора и свещения град.

Резиденцията се намира на площ от 4,5 дка, била е висока 5 метра, построена при изключително добре планиран, предварително заравнен терен, с прави ъгли на крепостната стена.
Археолозите са категорични, че този паметник няма аналог в Югоизточна Европа.

Краят на историята на този обект, според Христов, е по времето на Филип Втори Македонски през 342-341 година пр. н.е., когато тук се води голямо сражение между македонски военни части и негови съюзници от Италия. На входа на сградата археолозите намират много монети, които доказват времето на разрушаването й, тъй като те са на Филип Втори, на Терес Втори, Котис Първи и Аматок, както и двойна брадва (лабрис), символ на царската власт у траките.

Историята на тракийския комплекс под "Кози грамади"
завършва по време на християнството, обяснява Христов. По думите му върху основите на праезическо светилище на самия връх християните са построили малка църква.

Природата е успяла да запечата всичко успешно и сега по целия терен, в рамките на 2-3 метра културен пласт, може да се разкрият все повече и повече детайли от комплекса, коментира Иван Христов.

"Необходими са много сериозни суми, за да може всичко това да се доразкрие, да се възстанови, да се прокарат пътища, за да стане достъпно и привлекателно място за туристите. На този етап достъпът до разкопките е много труден, условията за работа за археолозите са тежки", коментира специалистът.