Целта на комисията е да допринесе за "обективната интерпретация на историята, да засили сътрудничеството на академичните среди и да допринесе за създаване на позитивни нагласи на младото поколение към своите съседи".

Комисията по външни работи на Европейския парламент одобри днес поправка на българския евродепутат от групата на социалистите и демократите Евгени Кирилов към доклада за напредъка на Македония за 2011 г.

Българските евродепутати от всички политически групи се обединиха около националната позиция и гласуваха единно, въпреки различията на своите политически групи, относно някои текстове в доклада, съобщи БГНЕС.

Евгени Кирилов изрази тревога за начина, по който се учи и възпитава младото поколение в Македония.
„Ако се видят историческите интерпретации, става много ясно, че се насажда омраза към една съседна страна, независимо от това, че имаме общи исторически моменти, че би трябвало да съществуват братски отношения", коментира евродепутатът, цитиран от "Фокус".

Миналата година евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле за "исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни” във филма „Трето полувреме”, сниман в Скопие.
"Сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите. Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на насърчаване изграждането на македонска идентичност чрез исторически фалшификации", обясниха Кирилов, Ковачев и Илчев.

Македония често има претенции към исторически факти спрямо България, което е пораждало напрежение.
Климент Охридски бе обявен за родоначалник на македонската писменост,  Орфей също бил роден в Македония.
Скопско издание пък се оплаква, че интернет-енциклопедията Уикипедия „побългарила” македонските възрожденци. Братя Миладинови, Григор Пърличев, Райко Жинзифов и други възрожденци са посочени в Уикипедия като българи, при това сами се определяли като такава.

През 2009 г. Българското посолство в Македония негодува срещу издаването на т.нар. "Македонска енциклопедия". В нея имаше статия "Асимилация на македонците в географските рамки на Македония", в която пишеше: "в България процесът на асимилация напредва по-бързо... И днес продължава натискът на българските власти върху македонците да се отрекат от правото на идентичност и да формират собствена политическа партия".

През 2010 г. новинарският канал на Ватикана обърка българския премиер Бойко Борисов с македонския. В репортаж за аудиенцията на министър-председателя при Папа Бенедикт XVI се съобщи, че Светият отец е приел делегация от Македония. По-късно оттам се извиниха.

Наскоро шестгодишно изследване на Института за съдебна медицина в Скопие доказа, че гражданите на Македония имат най-близък ДНК-профил с българите и сърбите.
ИЗБРАНО