Държавата ще конфискува имущество, придобито не само от престъпна, но и от всяка друга незаконна дейност, предвижда новият проектозакон "Петканов", известен вече като "Попова", пише в. "24 часа". След месеци мълчание той бе публикуван в сайта на Министерството на правосъдието вчера.

В него попадат и фирмите, участвали в приватизацията, добавя в. "Дневник". "Недостатъчната ефективност на правоохранителните органи през т.нар. години на прехода позволи чрез различни противозаконни деяния да се заграби огромна държавна и общинска собственост. Тези деяния са осъществени в нарушение на нормативни разпоредби и са били необходимо условие за приватизиране на държавни и общински активи, но невинаги са обявени за наказуеми в Наказателния кодекс", се обяснява в проектозакона.

Проверяваните от комисията за незаконно имущество няма да знаят, че ги заплашва конфискация, докато не ги извикат в съда, пише и в. "Труд". 16 месеца  комисията ще работи “на тъмно”, докато установява дали то е придобито по законен начин.

Дори делото да бъде прекратено поради смърт, тежко психическо заболяване, имунитет или бягство в чужбина на извършителя, богатството му няма да бъде спасено, обяснява "24 часа".

Комисията вече ще проверява и анонимни сигнали, но ще иска отнемане на незаконно имущество, само ако събере други данни, които го потвърждават. Полицията, ДАНС, НАП, митниците и прокуратурата извършват съвместно проверка на източниците за придобиване на имущество, която има за цел изготвянето на цялостен профил на дейността на проверяваното лице, пише в законопроекта от 33 страници.

Ако имуществото на проверявания надвишава законните му доходи значително - "повече от 250 минимални работни заплати за проверявания период" или с 60 000 лв., той е необяснимо богат. Разликата над тази сума се конфискува от окръжния съд по искане на комисията.

Преди да тръгне делото по настояване на комисията съдът ще "блокира" всички имоти, коли, банкови сметки на проверявания. Магистратите налагат запорите почти мигновено - до два дни. Блокира ли се "богатството", комисията има три месеца, за да поиска от окръжния съд конфискацията му. Проверяваният ще доказва с документи и свидетели, че е купил имотите и колите си с пари от законна дейност.

Ако не успее, съдът ще нареди конфискация. Ще му се отнемат имотите и колите, които през проверявания период е прехвърлил на съпругата си, дори и да е бивша, на жената, с която живее без брак, на децата си, родителите си, братята и сестрите си, чичовците и лелите си, първите си братовчеди, на сватовете си.

За първи път законът дава възможност да се спаси част от имуществото, стига то да не е огромно, а до 300 000 лв. Ако проверяван сключи спогодба с комисията, му оставят 20% от богатството. Останалото ще дава доброволно на държавата.

Петимата от комисията "Кушлев" ще се проверяват за надеждност. Специален междуведомствен съвет от петима зам.-министри ще управлява конфискуваното незаконно имущество.
По предложение на съвета правителството ще решава кое да се продава на търг и кое да се дари за хуманитарни цели.

Конфискуваните имоти и коли не могат да бъдат продадени на цена по-ниска от началната продажна цена. Ако никой не ги купи на два търга, то може да бъде дарено за хуманитарни цели.