Държавата иска да конфискува 7 млн. от Бисеров и Главинков
Комисията за конфискация ще предяви искове не за 1,5 млн., а за над 7 млн. лева срещу бившия депутат от ДПС Христо Бисеров и доведения му син Ивайло Главинков.
До момента съдът запорира имущество на Бисеров и Главинков на обща стойност 1 555 883 лева. Оказва се обаче, че държавата иска да конфискува много по-голяма сума.
"Общо исковете, които комисията ще предяви, са за повече от 7 милиона лева. Това е сумата, която ние претендираме, че е преминала през банкови сметки и има необясним произход. Става дума за период от около 10 години, в които е подавал декларации като депутат", обясни Георгиев.
Георгиев даде пример за къща, за която е декларирано, че мястото, закупено за построяването й, струва 145 000 лева. След това с 300 000 лева било извършено самото строителство.
"Откъде обаче идват тези пари? Взел е кредит, но той е предсрочно погасен само една година след взимането му”, подчерта шефът на комисията за конфискация.
Той уточни, че комисията проверява абсолютно всичко - изискани са справки от НОИ, НАП, КАТ, Гранична полиция, както и за движението по сметки в чужбина.
Съмненията са за пране на пари, чрез фирми, в които участва Главинков.
От запорираното имущество за 1.55 милиона лева на Бисеров и Главинков, активите на Бисеров са на обща стойност 1 262 483 лева, в това число влизат имот в София, лек автомобил, както и 9 банкови сметки.
Имущество на Главинков е за общо 293 400 лева, като включва апартамент в София, вила в землището на Долна баня, дялове в 5 търговски дружества, както и 9 банкови сметки.
Те имат три месеца да докажат произхода на парите си.
Предстои Христо Бисеров да отговаря пред съда по обвинението си за укриване на данъци в размер на 25 678 лева, недеклариране на сделки с валута и укриване на информация по декларацията си пред Сметната палата. В обвинителния му акт, който бе внесен в СГС на 9 април, обаче не фигурира обвинение за пране на пари, което първоначално бе включено в разследването.
На въпрос дали и други депутати се проверяват Пламен Георгиев припомни, че комисията може да проверява единствено и само лица, спрямо които има повдигнато обвинение от прокуратурата.
"Предлагаме да се редуцира броят на престъпленията, по които работим, защото в момента проверяваме много маловажни случаи. Например за притежание на минимално количество наркотично вещество – за една цигара марихуана”, коментира Георгиев.