Това показват данните от голямо изследване от април до юни 2012 г. на LGA-Europe (Европейският регион на Международната асоциация на лесбийките, гейовете, бисексуалните, транссексуалните и интерсексуалните) и FRA (Европейската агенция за фундаментални човешки права) сред 93 000 души в Европа. Анонимното проучване е направено от "Галъп" и бе изнесено днес за международния ден срещу хомофобията*.

Анкетираните са попитани за опита си с дискриминацията, насилие и тормоз на работното място, в образованието, здравеопазването, социалните служби и на обществени места.

Най-зле се представят държавите от Източна Европа. Наблюденията за нашата страна са сходни с представянето на Италия и близки до резултатите на Турция и Беларус. Според оценката на международните организации, България заема 37-мо място от 49 европейски държави.

В доклада е записано, че откритите хомофобски изявления на правителствени представители в България, религиозни водачи, както и на екстремисти, остават срещано явление.
Като примери са дадени изявления на бившия министър на културата Вежди Рашидов от януари миналата година, че гейовете са най-неприятното съсловие, на православен свещеник от Сливен, на националистически организации.

По скала от 1 до 10 оценката сред българското общество за търпимост по темата е 3,7 (при среден резултат за ЕС 6,6).

Белгия е втора сред държавите в Европа, проявяващи най-голяма търпимост към посочената група хора, след Великобритания.

Данните сочат, че половината от хомосексуалистите в България съобщават за унижение или тормоз заради сексуалната им ориентация.
След нас са Румъния, Италия, Кипър, Полша, Унгария и Литва.

България е сред водещите по дискриминация при търсене на работа или на работното място - 26% от ЛГБТ са се оплакали от такъв проблем.
България, Хърватия и Литва са първи страни, в които от ЛГБТ са били обект на подигравки, тормоз и унижение извън работното си място.

Страната ни е в челната тройка по нетолерантност в училище - 96% от анкетираните са чули негативни коментари или са виждали обиди по адрес на хора с хомосексуална ориентация.
Пред нас са само Гърция и Кипър.

На 71% българските ЛГБТ представители им се е налагало да прикриват ориентацията си в училище.


Общо за Европа


Около половината от всички анкетирани хомосексуални са се чувствали дискриминирани или тормозени заради сексуалната ориентация.
Един от петима, наети и/или са търсели работа в годината преди проучването, са се чувствали дискриминирани.
При транссексуалните лица съотношението е един от трима.

Във всяка държава от проучването две трети от респондентите са били свидетели на негативни коментари или поведение към техен ЛГБТ колега.
Една трета са се чувствали дискриминирани в поне една от следните области: осигуряване на жилище, образование, социални служби и достъп до стоки и услуги.

В образованието преди навършване на 18 г. двама от трима са криели, че са ЛГБТ, докато са били на учлище.
Поне 60% лично са изпитвали негативни коментари или поведение, докато 80% от всички анкетирани във всяка ЛГБТ група и във всяка държава са били свидетели на негативни коментари или поведение срещу съученик.
Две - трети често или винаги са криели ориментацията си, докато са били на училище. Това е особено валидно за гейовете и бисексуалните мъже.

През последните пет години 26% от всички анкетирани са били нападани или заплашвани с насилие. Тази цифра достига до 35% сред транссексуалните.
59% от подложените на насилие през последната година твърдят, че последно са били нападани или заплашвани с насили е поради това, че са били възприемани като ЛГБТ.

През годината преди проучването 19% са били жертви на тормоз.
Най-често насилието е извършвано на открити обществени места от повече от един човек, обикновено от мъже, които жертвата не е познавала.
Въпреки това, 7% от най-скорошните случаи на насилие през последната година са извършени от член на семейството.

48% не крият пред членовете на семейството си, че са ЛГБТ, а 28% не го разкриват пред никого или само пред част от приятелите си.
Само 21% са споделили с колеги на работа или съученици .
Почти половината от всички респонденти считат, че отправянето на обидни думи от политици към ЛГБТ лицата е широкоразпространено в тяхната държава на пребиваване.

Две трети избягват да се държат за ръце на обществени места със своя партньор от същия пол, тъй като се страхуват да не бъдат нападнати, заплашени или тормозени заради това .
Сред гейовете и бисексуалните мъже респонденти тази цифра е три четвърти.

50% избягват определени места, тъй като се страхуват да не бъдат нападнати, заплашени или тормозени. Това важи с особена сила за обществения транспорт, улицата или други обществени места, както и обществени сгради .
От всички групи транссексуалните респонденти най-често твърдят, че са се чувствали лично дискриминирани или са били подложени на насилие.


*Хомофобията е термин, отнасящ се до страх, враждебност или дискриминация срещу хомосексуалността и хомосексуалните. Използва се още да означи омраза или пренебрежително отношение към хомосексуалните, сексуалното им поведение и като цяло служи, за да означи проява на фанатизъм.

Френският Конституционен съвет обяви за валиден днес приетия наскоро закон за разрешаване на хомосексуалните бракове. За да влезе този нормативен акт в сила, той ще бъде подписан от президента социалист Франсоа Оланд. Това ще стане в събота.
ИЗБРАНО