Парламентът обсъди на сесията си в Страсбург в продължение на час създаването на сайта за събиране на сигнали срещу източноевропейци, заселили се в Холандия.

От името на председателството на ЕС датският министър по европейските въпроси Николай Вамен отбеляза, че интернет е станал основно средство за обмен на информация, използвано от обикновените хора и от правителствата.
"В Европа имаме свобода на изразяване, това е основно право, но председателството осъжда всяка форма на дискриминация. Категорично споделяме тревогите за неправилна употреба на интернет чрез този сайт", добави Вамен.

Еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг посочи, че ЕК е сериозно разтревожена от сайта. "Това е ясен призив към нетолерантност, който няма място в ЕС, нека местните хора да не следват този призив", допълни тя. Рединг отбеляза, че досега местните власти в Холандия са получили 6000 оплаквания от холандци срещу сайта. По думите на комисаря холандските бизнес лидери са осъдили ксенофобската природа на портала, като са отбелязали, че той може да навреди на националната икономика.

"Властите в ЕС трябва да наказват проявите на ксенофобия, а холандските власти трябва да извършат пълно разследване на този сайт според местното и европейското законодателство", добави тя и призова Хага да прецени правомерността на този портал и да предприеме необходимите действия. По нейните думи следва да бъде оценено по съдебен път дали разкриването на сайта представлява подбудителство към омраза на основата на раса, произход, цвят на кожата. 

Председателят на групата на ЕНП Жозеф Дол коментира, че в случая става въпрос за расизъм и дискриминация, които явно са останали незабелязани от премиера на Холандия Марк Рюте. "Съжалявам, че той не се разграничи от този жесток расистки сайт", добави Дол. По неговите думи единният европейски пазар не е еднопосочна улица, а Холандия досега сериозно се е възползвала от най-добрите му страни. Дол призова Рюте незабавно да осъди сайта.

Председателят на групата на социалистите и демократите Ханес Свобода отбеляза, че Холандия, сигурно по случайност, по неговите думи, е и страната, която единствена препятства приемането на България и Румъния в Шенген. Сайтът трябва да бъде затворен, той е неприемлив, както е неприемлива и липсата на реакцията от страна на премиера Рюте, добави Свобода.

От името на Алианса на либералите и демократите председателят на групата Ги Верхофстат изрази презрение към инициативата на Партията на свободата, като я нарече отблъскваща, а от името на групата на Зелените/Свободен европейски алианс евродепутатът Мари Корнелисен коментира, че с блокирането на разширяването на Шенген и с ограничаването на правата на някои европейски граждани се отива твърде далеч.

"Рюте сам се е поставил в ъгъла и сега вече е твърде късно да спаси репутацията си. Това, че сайтът не беше заклеймен, е дори по-голяма щета от самия сайт, ако Рюте иска да бъде държавник, трябва да преразгледа политиката си, иначе трябва да седне до Силвио Берлускони", добави Корнелисен.

Независимият холандски евродепутат Оке Зейлстра оживи допълнително пленарната зала с мнението си, че ЕС е изкуствен проект и трябва да бъде прекратен. Според него брюкселският елит е наложил тази ситуация със свободното движение на хора, довело до свободно движение на престъпници.
"Сайтът е създаден, за да изслуша проблемите на гражданите", коментира той.

По неговите думи източноевропейските имигранти са причина за натиск върху пазарите на жилища, на труда, както и в сферите на социалните услуги и образованието. Аргументът на депутата бе, че 12 000 чужденци в неговата страна с население от 17 млн. души получават трудови обезщетения.

На днешния дебат не присъства представител на холандските власти. В четвъртък предстои Европарламентът да гласува резолюция по повод на сайта.